Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Kształt łysiny związany ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty

Kształt łysiny związany ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty

dodane 2014-09-25 12:41

Mężczyźni ze specyficznym wzorem łysiny w wieku 45 lat posiadają o 40% większe ryzyko późniejszego rozwinięcia się agresywnego raka prostaty, zgodnie z nowymi badaniami opublikowanymi w Journal of Clinical Oncology.

Dowody sugerują, że zarówno rak prostaty jak i łysienie typu męskiego są związane z podwyższeniem androgenów (męskich hormonów płciowych) i ich receptorów.

W 2013 roku, Medical News Today podał, bazując na badaniach z naukowcami z University of Pennsylvania w Filadelfii, że mężczyźni afroamerykańscy, którzy doświadczają łysienia byli o 69% bardziej narażeni na rozwój raka prostaty niż ci bez łysiny.

Zespół, który zbadał 318 Afroamerykanów chorych na raka z łysieniem (w wieku 39-86) i 219 Afroamerykanów, którzy nie mają tej przypadłości (w wieku 33-93) odkrył również, że prawdopodobieństwo agresywnego raka prostaty podwaja się u mężczyzn z przednią łysiną.

Przednie łysienie zostało połączone z wysokim zaawansowaniem raka prostaty, a  koronka łysienia - z niskowartościowym rakiem prostaty. Naukowcy z Wydziału Epidemiologii i Genetyki Nowotworów w National Cancer Institute w Bethesda, MD, przeanalizowali kwestionariusz wypełniony przez 39 070 mężczyzn w wieku 55-74 jako część prób badań przesiewowych raka US PLCO.

Podczas obserwacji u 1 138 mężczyzn w badanej grupie rozpoznano raka prostaty. Średni wiek pacjentów w chwili rozpoznania wynosił 72 lata i 51% przypadków zostało określone jako „agresywne” .

Naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy posiadali przednie i umiarkowane korony łysienia byli o 40% bardziej narażeni na rozwój agresywnego raka prostaty niż Ci, którzy nie mają łysiny. Nie zatwierdzono związku pomiędzy łysieniem a ryzykiem nieagresywnego raka.

Michael B. Cook , PhD, wyjaśnia wyniki: - Nasze badania wykazały zwiększone ryzyko agresywnego raka tylko u mężczyzn o bardzo specyficznej strukturze wypadania włosów, łysieniu z przodu i umiarkowanym przerzedzeniu włosów na czubku głowy, w wieku 45 lat. Nie było wzrostu ryzyka jakiejkolwiek formy raka prostaty  u mężczyzn z innym wzorcem utraty włosów. Mimo, że nasze dane wskazują silny związek między rozwojem łysienia a agresywnym rakiem prostaty, jest zbyt wcześnie, aby zastosować te wyniki do opieki nad pacjentem.

Naukowcy uważają, że badania nad łysieniem mogą być przydatne w identyfikacji mężczyzn ze zwiększonym ryzykiem agresywnego raka prostaty.
Zespół zbada także związek między łysieniem a ryzykiem zachorowania i zgonu z powodu raka prostaty w dwóch dodatkowych badaniach. Jedno z tych badań obejmować będzie ocenę dermatologiczną łysienia męskiego, co jest bardziej wiarygodne od wyników ankiet.

Natalia Geming

Acetaminofen w leczeniu raka prostaty

Zażywanie acetaminofenu ma zapobiegać ryzyku zachorowania na raka prostaty, jak informuje kanadyjska strona internetowa Information hospitalière . czytaj więcej

Zwalczać raka prostaty

Szybki spacer może uratować życie mężczyzn dotkniętych rakiem prostaty. Nigdy nie moglibyśmy zgadnąć równie wielkich zalet szybkiego spacerowania: ma ono ogromnie pomagać mężczyznom cierpiącym na raka prostaty. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy