Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Konieczne są badania szkodliwości telefonów komórkowych na płodność

Konieczne są badania szkodliwości telefonów komórkowych na płodność

dodane 2014-06-21 10:45

Konieczne są dalsze badania, związane z użytkowaniem telefonów komórkowych, które mogą mieć wpływ na liczebność plemników - twierdzą naukowcy. Badania wykonane przez University of Exeter dały wyniki, na podstawie których stwierdzono, że liczba i ruch plemników u mężczyzn noszących telefony komórkowe w kieszeni, uległa zmianie.

Rezultaty badań, opublikowane w czasopiśmie Environment International, wskazywały, że powodem tego było promieniowanie elektromagnetyczne. Przeanalizowano 10 różnych badań, mając na celu obserwację jakości spermy na 1.492 mężczyzn. Prowadzono laboratoryjne testy na plemnikach, które mogły być narażone na promieniowanie telefonu komórkowego. Uczestnicy wypełniali również stosowne kwestionariusze w klinikach płodności.

Fiona Mathews, kierująca badaniami, przekazała informacje BBC o wynikach testu. Według jej obserwacji i danych, że wszyscy mężczyźni, poza jednym, wykazali zmiany jakościowe spermy. Stwierdziła, że zauważono spadki ruchliwości plemników, które zostały wystawione na działanie telefonu komórkowego, a także ich żywotności o niemal 8%.

- Myślę, że dla przeciętnego człowieka nie jest to powód do paniki. Jeśli jednak ma on problemy z płodnością, to użytkowanie telefonu komórkowego może stanowić temat rozważań (…). Wystarczy przecież zmienić miejsce przechowywania komórki. - powiedziała badaczka. Autorkę badań spotkały słowa krytyki. Inni badacze uznali, że wysunęła wnioski dość pochopnie, twierdząc, że sami potrzebowaliby dowodów w wielu kolejnych badaniach. Mathews broni jednak stanowiska: - To, co zauważyliśmy jest ciekawe. Nie jesteśmy oczywiście w stanie stwierdzić, że każdy kto nosi komórkę w kieszeni stanie się bezpłodny.

To w jaki sposób sperma ulega uszkodzeniu nie jest jasne. Istnieje teoria o częstotliwości radiowej promieniowania elektromagnetycznego telefonu komórkowego, które zakłóca cykl produkcji spermy i uszkadza DNA. Jeszcze inna mówią o bezpośrednim cieple, jakie wydziela telefon przez promieniowanie, które może mieć wpływ na żywotność plemników.

Istne wariactwo i brak badań

Inni naukowcy twierdzą, że jakość dowodów budzi wątpliwości i oni sami nie zamierzają zmieniać przyzwyczajeń. Dr Allan Pacey z Uniwersytetu w Sheffield stwierdza: - Przez jakiś czas zastanawialiśmy się nad trzymaniem komórek w kieszeniach spodni w związku z promieniowaniem. Istnieją szalone i niepokojące doniesienia o wpływie tego promieniowania, ale moim zdaniem, przeprowadzone dotąd testy i badania są ograniczone, biorą pod uwagę ludzkie nawyki, nie kontrolują zmiennych zakłócających, jak styl życia badanego.

Na koniec Dr Allan dodaje, że zanim takie badania się pojawią, będzie nosił swojego Iphone’a w prawej kieszeni spodni.

Telefon komórkowy: uspokajające badanie nad ryzykiem nowotworu mózgu

Nowe badanie odnoszące się do populacji 1 000 nastolatków i dzieci, sugeruje, że nie istnieje żaden bezpośredni związek z rozwojem raka i z powtarzającym się używaniem telefonu komórkowego. Rezultaty zostały opublikowane w Journal of the National Cancer Institute .... czytaj więcej

Wpływ palenia papierosów na płodność

Nikotyna zawarta w papierosach jest najbardziej rozpowszechnioną używką we współczesnym świecie. Palenie papierosów ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy planujemy dziecko należy - jeżeli nie całkowicie rzucić palenie - to przynajmniej radykalnie ograniczyć.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy