Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Komórki macierzyste: istotne odkrycie w pewnej postaci miopatii

Komórki macierzyste: istotne odkrycie w pewnej postaci miopatii

dodane 2011-04-18 12:48

Pewien naukowiec francuski właśnie ogłosił rezultaty uzyskane w czasie badań nad pewną postacią miopatii, przy użyciu ludzkich macierzystych komórek embrionalych, i to w momencie, kiedy francuski Senat debatuje nad projektem prawa dotyczącego bioetyki.

Czy powinniśmy pozwolić naukowcom na używanie komórek macierzystych albo embrionalnych komórek macierzystch? Jest to pytanie, nad którym pochyla się regularnie francuskie Zgromadzenie Narodowe oraz Senat, próbując znaleźć sensowną odpowiedź.

Zasłaniając polemiki wokół tego tematu, pan Marc Peschanski, dyrektor badań we francuskim instytucie INSERM oraz ISTEM (Instytut Komórek Macierzystych dla leczenia i badań nad chorobami monogenowymi) opublikował w przeglądzie Cell Stem Cell , badanie dotyczące swoich odkryć na tema choroby Steinerta, czyli postaci dystrofii mięśniowej.

Jest to premiera naukowa, według badacza oraz jego zespołu, którzy zastosowali ludzkie komórki embrionalne, czyli materiał, dzięki któremu udało im się zidentyfikować mechanizmy choroby.

Cytowany przez pismo Le Point, Marc Peschanski wyjaśnia: porównując wszystkie geny, które wyrażają sie w tych komórkach, i porównując je z genami w komórkach identycznych, ale nie dotkniętych chorobą, udało nam się zidentyfikować 15 anormalnych genów. Następnie, udało nam się wyselekcjonować jeden, który brał szczególny udział we wzroście przedłużeń neuronów motorycznych w kierunku mięśni. W ten sposób właśnie odkryliśmy, że chore komórki sprawiają, że przedłużenia neuronów motorycznych rosną zbyt obficie i w sposób anarchistyczny, podczas gdy przedłużenia komórek zdrowych są o wiele mniej liczne, dobrze zorganizowane i zdolne do nawiązania funkcjonalnego połączenia z mięśniami.

Dystrofia Steinerta charakteryzuje się w rzeczywistości postępującą degeneracją włókien mięśniowych. Ale badacze francuscy poszli nieco dalej, przeprowadzając molekularne badania przesiewowe na komórkach chorych, w celu zidentyfikowania lekarstwa, które może okazać się skuteczne.

Dzięki tej pracy, Marc Peschanski spodziewa się również pokazać, iż jest absolutnie niezbędne, aby projekty stosujące komórki embrionalne w dalszym ciągu trwały.

W ciągu kilku dni, francuski Senat ma przestudiować projekt rewizji prawa bioetycznego. Badacz chciałby, aby francuscy senatorzy wsparli zastosowanie komórek macierzystych w badaniach.

Jak badacz wyjaśnia: bez wsparcia senatorów, nasze prace zostaną zablokowane, z wielką szkodą dla Francji. Naprawdę byłoby szkoda, gdyby Francja pozbawiła się narzędzia naukowego i potencjalnie terapeutycznego, tak bardzo obiecującego - a to wszystko z powodów tylko i wyłącznie ideologicznych.

Komórki macierzyste embrionalne: zachęcające rezultaty przeciwko ślepocie

Według badania opublikowanego w brytyjskim przeglądzie naukowym The Lancet, pierwsze przeszczepy embrionalnych ludzkich komórek macierzystych, zrealizowane na pacjentach dotkniętych ciężkimi chorobami oka, dały bardzo zachęcające rezultaty w Stanach Zjednoczonych. Po odkryciu macierzystych komórek embrionalnych, już trzynaś... czytaj więcej

W laboratorium opracowano komórki macierzyste do walki z rakiem

Naukowcy z Harvard Medical School odkryli sposób, w jaki komórki macierzyste można wykorzystywać do walki z nowotworami mózgu. W tym celu przeprowadzono eksperyment na myszach. Komórki macierzyste zaprojektowano genetycznie tak, by produkowały i wydzielały toksyny niszczące raka, nie naruszając przy tym zdrowych komórek organizmu.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy