Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Kolor zielony przynosi długotrwałe korzyści dla zdrowia psychicznego!

Kolor zielony przynosi długotrwałe korzyści dla zdrowia psychicznego!

dodane 2014-01-20 14:34

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zbadali stan zdrowia osób, które od 5 lat mieszkają wśród zielonych terenów. Sugerują oni, że ich zdrowie psychiczne nie poprawiło się tylko zaraz po przeprowadzce, ale także długo po niej.

Ustalenia naukowców z Uniwersytetu w Exeter zostały opublikowane w czasopiśmie Environmental Science&Technology. Twierdzą oni, że należy tworzyć więcej zielonych miejsc w miastach np. parki i ogrody, ponieważ przynosi to długotrwałe korzyści.

Istnieje wiele dowodów na płynące korzyści z takich terenów, jednak mało z nich ma podstawy naukowe. W tych badaniach wykorzystano dane od ponad 1000 uczestników biorących udział w brytyjskim Household Panel Survey, który obejmuje gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii.

Zielone tereny poprawiają psychikę przez co najmniej 3 lata!

Jedna z ankiet, którą uczestnicy panelu wypełniali co roku przez 5 lat dotyczy ogólnego stanu zdrowia. Są w niej także pozycje związane ze stanem psychicznym. Naukowcy porównali osoby, które przeniosły się do terenów bardziej zielonych dzielnic oraz miasteczek, z tymi którzy przeprowadzili się do miejsc pozbawionych naturalnej zieleni.

Po uwzględnieniu różnić osobowościowych każdego człowieka i innych czynników, które mają wpływ na zdrowie psychiczne takie jak zarobki, zatrudnienie czy edukacja, badacze znaleźli pewną średnią. Odkryli oni, że osoby, które przeniosły się do bardziej ekologicznych warunków doświadczyły natychmiastowej poprawy zdrowia psychicznego, która utrzymywała się przez kolejne 3 lata.

Osoby mieszkające w mniej przyjaznych warunkach miejskich zanotowały spadek stanu psychicznego. Ciekawe jest to, że spadek nastąpił przed przeprowadzką, a następnie wrócił do normy po przeniesieniu się uczestnika badania.

Odkrycie ważne dla planowania miasta

- Wyniki te, są ważne dla urbanistów myślących o wprowadzeniu większej ilości terenów zielonych do miast. Pokazują one, że mogą długotrwale poprawić stan zdrowia społeczności. - mówi dr Ian Alcock z Uniwersytetu w Exeter.

Dominik Pinkowski

Myślisz, że masz kiepskie zdrowie? Twoje ryzyko demencji jest większe

Ludzie, którzy oceniają, że ich zdrowie jest marne, są blisko dwa razy bardziej zagrożeni rozwojem demencji, wyjaśnia nowe badanie, opublikowane w naukowym przeglądzie Neurology. czytaj więcej

Ropny żółtawo-zielony wyciek z cewki moczowej u mężczyzn

Ropny wyciek z cewki moczowej u mężczyzn może świadczyć o zakażeniu bakterią dwoinka rzeżączki, która odpowiedzialna jest za chorobę weneryczną zwaną rzeżączką lub tryper. Wydzielina niekoniecznie musi być żółtawo-zielona, zdarza się, że jest żółta, zielona lub biała. Ropny wyciek z cewki moczowej jest pierwszym objawem rz... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy