Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Kiedy mężczyzna nie chce być obecny przy porodzie, czy warto zmuszać?

Kiedy mężczyzna nie chce być obecny przy porodzie, czy warto zmuszać?

dodane 2019-04-04 15:43

Każda para, która oczekuje dziecka zadaje sobie pytanie, czy mężczyzna powinien być obecny przy porodzie dziecka. Dla niektórych bycie świadkiem narodzin jest oczywiste i nie stanowi żadnego problemu, jednak wielu mężczyzn nie jest gotowych na tak odważny krok.

Poród może być szokiem dla mężczyzny

Poród z partnerem z pewnością ma wiele zalet, jednak może prowadzić również do szeregu nieprzyjemnych konsekwencji, a niekiedy nawet do rozpadu związku. Podczas porodu mężczyzna może doznać szoku i zniechęcić się do seksu, a to nie pozostanie bez znaczenia jeśli chodzi o wzjamene relacje między partnerami.

Obecność partnera podczas porodu ułatwia poród

Mimo tego, coraz więcej kobiet rodzi z partnerem. Są szpitale w których aż 80% wszystkich porodów, to tak zwane porody rodzinne, podczas których kobiecie towarzyszy ojciec dziecka. Z obserwacji lekarzy i położnych wynika, że obecność męża zmniejsza stres i lęk u kobiety, dzięki czemu rodzi ona szybciej i łatwiej, mniej stosuje się wtedy środków przeciwbólowych, mniej jest ingerencji medycznych. Również w mediach sporo uwagi poświęca się zaletom wspólnego porodu. Co jednak, gdy mężczyzna nie chce lub nie czuje się na siłach, aby wspierać swoją partnerkę w tych chwilach?

Przymus = niewystarczające zaangażowanie

Mimo tego, że przez cały okres ciąży mężczyzna troszczy się o swoją partnerkę i wspiera ją w tym niezwykle ważnym dla obojga czasie, może oznajmić, że nie chce uczestniczyć w porodzie. Czy zmuszanie go ma jakikolwiek sens? Jeśli mężczyzna będzie towarzyszył kobiecie podczas porodu jedynie z przymusu, może nie tylko niewystarczająco się zaangażować, ale i doświadczyć szeregu traumatycznych doznań.

Poznaj przyczyny niechęci bycia przy porodzie

Jeśli partner kategorycznie odmiawia udziału w porodzie, warto poznać przyczyny jego decyzji, szecze z nim porozmawiać i postarać się nie wywierać na nim dodatkowej presji. Niektórzy panowie naczytali się o tym, że widok partnerki w tej ekstremalnej sytuacji powoduje późniejszą niechęć do seksu i psuje relacje intymne. Inni nie znoszą widoku krwi, choć na co dzień mogą się do tego nie przyznawać. Powodów może być tyle, ilu jest mężczyzn. Za każdym razem warto ich jednak wysłuchać i postarać się je zrozumieć.

Poprosisz - pewnie nie odmówi

Jeszcze w latach 90. niewielu mężczyzn towarzyszyło swoim partnerkom na sali porodowej. Wspólny poród jest więc stosunkowo młodym trendem, jednak niewielu mężczyzn jest obecnie w stanie powiedzieć nie, gdy kobieta prosi ich o obecność podczas porodu. Warto więc uszanować decyzję mężczyzny i nie zmuszać go, by wbrew własnej woli uczestniczył w porodzie.

Wspólny poród jedynie , gdy chca tego obie strony

Również lekarze, zarówno ginekolodzy jak i seksuolodzy, przekonują, że wspólny poród ma sens jedynie wówczas, gdy chcą tego obie strony i żaden z partnerów nie wywiera presji na drugim. Mężczyzna musi tego sam chcieć, mieć taką potrzebę i wewnętrzne przekonanie, że podczas narodzin dziecka jego miejsce jest przy żonie.

Mężczyzna przy porodzie musi być aktywnym uczestnikiem

Jeśli zdecydujecie się na wspolny poród, pamietajcie, że oboje powinniście być do tego odpowiednio przygotowani. W trakcie porodu mężczyzna nie powinien być jedynie biernym widzem, a jego aktywnym uczestnikiem, który będzie wiedział w jaki sposób może pomóc swojej partnerce. Jednak nic na siłę.

Autor: Karolina Kociołek

Objawy dysplazji stawu biodrowego

Poprzez dysplazję stawu biodrowego określa się zaburzenia formowania i kształtowania struktur w obrębie stawu biodrowego. Choroba występuje u noworodków. Najczęściej choroba dotyka lewej strony. W 80% przypadków dysplazja jest jednostronna. Czasami jednak choroba dotyka obu stron. Występuje kilka czynników, któr... czytaj więcej

Objawy żółtaczki fizjologicznej

Dotyka ponad połowy niemowląt urodzonych o czasie i zwykle nie jest dla dziecka zagrożeniem. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy choroba ta jest mylnie diagnozowana wtedy, kiedy mamy do czynienia z groźnym schorzeniem – żółtaczką patologiczną.... czytaj więcej

Zobacz tagi:  poród, poród rodzinny

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy