Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Karmienie piersią: Jakie zalecenia i jakie problemy z laktacją?

Karmienie piersią: Jakie zalecenia i jakie problemy z laktacją?

dodane 2019-06-07 16:20

Pojawienie się na świecie nowego człowieka wiąże się z dużą radością i z poczuciem szczęścia, jednak nieodłączne są też pewne problemy. Nie chodzi tutaj o depresje poporodową, ale o odnalezienie się kobiety w roli karmiącej matki.

Jest to problematyczne, zwłaszcza dla kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Nagle stają się matkami i mają więcej obowiązków i co za tym idzie więcej problemów. Dla młodych matek wiele rzeczy jest nowych, nie zdają sobie nawet sprawy, jakie w okresie poporodowym mogą wystąpić problemy. Część z nich, nawet w jeszcze w dzisiejszych czasach, wstydzi się o tym rozmawiać. Jednym z właśnie takich problemów, mogą problemy z laktacją, czyli z karmieniem piersią.

Laktacja - zalecenia

Według badań, najlepiej jest jeżeli młoda mama karmi dziecko piersią nie mniej niż przez okres 6 miesięcy. Jest to ważne, ponieważ wraz z mlekiem, matka przekazuje dziecku odpowiednie przeciwciała, co w początkowym okresie uodparnia dziecko na część chorób.

Rekomendowane jest aktualnie karmienie piersią dziecko do nawet 2 roku życia, jednakże wiele kobiet poddaje się już w 3, albo 4 miesiącu życia dziecka. Wynika to z problemów, z jakimi muszą się one borykać każdego dnia.

Laktacja - problemy

Jednym z najczęstszych problemów kobiet zaraz po porodzie jest mała ilość pokarmu. Wiele kobiet w tym już momencie szuka zamienników i porzuca karmienie dziecka piersią. Warto jednak wiedzieć, że laktacja w organizmie matki zaczyna się już w 4 miesiącu ciąży, co za tym idzie, każda kobieta taki pokarm posiada. Niestety, tutaj niewiedza często prowadzi do przerwania naturalnego karmienia dziecka piersią. Aby pobudzić laktację, wystarczy bowiem, aby dziecko odpowiednio ssało. Jeżeli tego nie robi, warto pomyśleć o łatwo dostępnym urządzeniu do odciągania mleka. Im więcej mleka jest pobierane z piersi, tym więcej pokarmu jest produkowane. Wystarczy odrobina cierpliwości i problem ten można łatwo zażegnać.

Kolejnym problemem może być ból i obrzmienie piersi. Dla kobiet, które zostały matkami po raz pierwszy może wydawać się, że coś jest nie w porządku. Niestety jest to normalne. Z bólem i obrzmieniem brodawek musi zmagać się każda kobieta. Wystarczy jednak trochę odczekać i problem mija. Piersi przyzwyczajają się do nowej roli i ból natychmiast znika.

W drugim miesiącu może pojawiać się problem mięknięcia piersi. Kobiety wpadają w przygnębienie, uważając to za oznakę kończącego się pokarmu. Jednak jest to złudne. Piersi bowiem produkują dokładnie tyle pokarmu, ile jest codziennie pobierane przez dziecko. Im większe zapotrzebowanie, tym większa produkcja. Mięknące piersi są oznaką tego, że organizm kobiety, dopasował się do rytmu dziecka i produkuje dokładnie tyle pokarmu, ile dziecko potrzebuje.

Ząbkowanie niemowlaka a karmienie piersią

W okolicy 5-6 miesiąca maluchy zaczynają powoli ząbkować. Jest to bolesne, jak się okazuje zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Dziecko bowiem w tym momencie może usiłować mocno zaciskać dziąsła na brodawce, w celu uśmierzenia własnego bólu. Powoduje to obrzmienie i ból brodawek. Oczywiście nie można tego mieć maluchowi za złe, nie robi tego celowo. Lekarze w tym momencie radzą, alby matka zdecydowanie powiedziała dziecku, że nie może tak robić i zabrała na chwilę pierś (niedopuszczalne są tutaj jakiekolwiek klapsy, czy uszczypnięcia dziecka). Może to potrwać kilka dni, lecz w końcu przynosi efekty, kończy się gryzienie i piersi znów przestają boleć.

Mleko matki plus kaszki - od kiedy?

W 7 miesiącu, zaleca się rozszerzanie diety dziecka. Maleństwo nie powinno być już karmione tylko i wyłącznie piersią, można spróbować podawać mu różnego rodzaju kaszki albo przetworzy warzywne. Jednak nie należy dziwić się, że dziecko wciąż woli pierś matki. Młode mamy mogą odczytać to, jako zły omen, mogą czuć zmęczenie ciągłym karmieniem niemowlęcia. W tym wypadku należy wykazać się cierpliwością. Jeżeli maluch woli mleko, ma jeszcze do tego prawo. Nie znaczy to, że jego rozwój przebiega nieprawidłowo. Warto jednak co jakiś czas próbować wprowadzić nowy składnik do diety, w końcu dziecko zacznie żywić się nie tylko pokarmem pochodzącym od matki.

Karmienie piersią - kryzys w 10 miesiącu

W okolicach 10 miesiąca może pojawić się kolejny kryzys. Kobieta nie jest robotem, ma prawo do zmęczenia, do chwili słabości. Oczywiście na etapie 10 miesiąca nie stanie się nic złego, jeżeli dziecko zostanie już od piersi od piersi, ale może warto jeszcze chwilkę poczekać. Nie jest sztuką sprawiać pozory perfekcji. Sztuką jest przyznać, że mamy problem i poszukać pomocy. W tym wypadku zaleca się zwyczajną rozmowę z kimś bliskim i się wyżalić. Dodatkowo ulgę może przynieść świadomość, że w każdej chwili malca można od piersi odstawić.

Długie karmienie piersią czy sprawia, ze dziecko będzie lękliwe?

W 12 miesiącu przed kobietą pojawia się kolejny problem. Jest nim dylemat, czy należy malca od piersi odstawiać, czy można z tym jeszcze trochę poczekać. Krążą opinie, że jeżeli będziemy dziecko karmili piersią przez dłużej niż 12 miesięcy, wyrośnie ono na lękliwe i nieporadne. Jednak według specjalistów jest to mit. Dziecko karmić można znacznie dłużej, nie będzie miało to większego wpływu na cechy jego charakteru w przyszłości. Dodatkowo, jeżeli dziecko wciąż garnie się do piersi, oznacza to, że nie jest jeszcze gotowe na odstawienie. W takiej sytuacji spokojnie można karmić go w ten sposób jeszcze nawet kilka miesięcy. Stopniowo jednak należy ograniczać częstotliwość karmienia, w ten sposób można dziecko odzwyczaić w bezstresowy, naturalny sposób.

Jako mamy problemy mamy

Jak więc widać, problemy z karmieniem piersią, są rzeczą, jak najbardziej naturalną. Każda matka musiała przez to przechodzić. Ważne jednak, aby kobiety były świadome, że problemy takie nie są niczym wstydliwym. W razie wątpliwości zawsze można poszukać pomocy w fachowej literaturze, u lekarza, czy też u bardziej doświadczonych w tej materii koleżanek. Ponieważ problemy z karmieniem piersią, nie dotyczą tylko naszej fizyczności, ale również sfery psychicznej, należy pamiętać, że bardzo ważne jest wsparcie ze strony bliskich. Bardzo mądra maksyma mówi, że jeżeli człowiek podzieli się z kimś swoim problemem, ten staje się zaraz o połowę mniejszy. Tak jest również w tym wypadku, jeżeli kobieta wie, że ma kogoś obok siebie, kto jej wysłucha i choć nie ukoi bólu i nie przejmie jej obowiązków, ale zawsze będzie gotów wysłuchać i dodać otuchy.

Autor: Joanna Świba

Zdjęcie: Natalia Groń

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Zaburzenia płodności i laktacji po chemioterapii i radioterapii

Jednym z powikłań leczenia nowotworów mogą być zaburzenia płodności i laktacji. Powikłania te dotyczą zarówno chemioterapii, jak i radioterapii. Zaburzenia płodności w wyniku leczenia nowotworów dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy