Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Kardiomiopatia - uszkodzenie mięśnia sercowego: rodzaje choroby

Kardiomiopatia - uszkodzenie mięśnia sercowego: rodzaje choroby

dodane 2019-04-04 16:05

Kardiomiopatia jest strukturalnym uszkodzeniem mięśnia sercowego, prowadzącym do jego dysfunkcji. Polega na powiększeniu i przeroście serca lub sztywności jego komór. Kardiomiopatia jest schorzeniem, które początkowo ogranicza się do mięśnia sercowego. Wyróżnia się 3 główne typy tej choroby, ze względu na przyczyny jej rozwoju: rozstrzeniową, przerostową i restrykcyjną. Każda z nich zawiera różne podtypy i jest niejednorodną jednostką chorobową.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Ta odmiana charakteryzuje się stosunkowo niewielkim przerostem serca, jednak mięsień serca jest wyraźnie powiększony przez rozciągnięcie (rozstrzenię). Na początku może być uszkodzona tylko lewa komora, jednak później rozstrzeń dotyka całego serca.

Najczęstszymi czynnikami wywołującymi rozstrzeń serca są wirusy oraz toksyczne działanie alkoholu. Rzadszymi przyczynami mogą być choroby tkanki łącznej, sarkoidoza, leki cytostatyczne oraz przewlekłe niedobory fosforu i wapnia. Jednak większość przypadków kardiomiopatii rozstrzeniowej określa się jako idiopatyczne, czyli o nieznanej przyczynie.

Objawy i kardiomiopatii rozstrzeniowej

Krew zalegająca w jamach serca w wyniku osłabienia kurczliwości mięśnia sercowego powoduje, że serce zaczyna się rozciągać i stopniowo powiększać. Pojawiają się symptomy niewydolności krążenia. Do głównych objawów można zaliczyć: przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy i duszność wysiłkową, jak i zadyszkę, nagłą, napadową duszność nocną, nasilające się duszności w pozycji leżącej i obrzęki.

W wyniku tych obrzęków pojawia się znaczny przyrost masy ciała. W późniejszym stadium rozwoju choroby pojawić się również mogą objawy niewydolności lewej komory, zaburzenia rytmu serca i zmiany zakrzepowo-zatorowe. Chorzy często skarżą się również na ból w klatce piersiowej (spowodowany zatorowością płucną) i ból brzucha (w wyniku hepatomegalii). By zdiagnozować chorobę zaleca się przede wszystkim wykonanie badań: echokardiografii, elektrokardiografii (EKG), biopsji endomiokardialnej, a także cewnikowania serca.

Leczenie kardiomiopatii rozstrzeniowej

Leczenie jest zwykle objawowe, polega na podawaniu środków odciążających serce, które regulują rytm serca, poprawiają kurczliwość mięśnia a także zapobiegają powstawaniu skrzepów. W poważniejszych przypadkach czasami wymagany jest przeszczep serca, jednak rokowanie jest niepewne i zależy od stopnia zaawansowania tej choroby.

Kardiomiopatia przerostowa

Jest to kolejna odmiana, inaczej zwana kardiomiopatią zaporową, charakteryzująca się przerostem mięśnia lewej komory, pogrubienie może dotyczyć dowolnego fragmentu komory, najczęściej jednak występuje asymetryczny przerost przegrody komorowej. Zazwyczaj choroba ta jest uwarunkowana genetycznie.

Często wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem nagłych zgonów sercowych u ludzi młodych, jednak nie zawsze, u innych osób schorzenie to może w ogóle nie wpływać na długość życia. Najlepszym sposobem, by wykryć kardiomiopatię przerostową jest echokardiografia dwuwymiarowa.

Objawy kardiomiopatii przerostowej

Najczęściej występującymi objawami tej choroby są:

  • duszność i bóle wieńcowe po wzmożonym wysiłku,
  • zawroty głowy,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • omdlenia i nadmierna potliwość.

Innym, groźnym objawem są zaburzenia rytmu serca, które mogą prowadzić nawet do zatrzymania pracy serca. Charakterystyczne jest to, że u dzieci u których występuje to schorzenie, jednym z symptomów jest szarzenie wokół ust.

Leczenie kardiomiopatii przerostowej

Leczenie tej odmiany jest najczęściej farmakologiczne i ma charakter objawowy. Jego celem jest łagodzenie objawów chorobowych. Zazwyczaj stosuje się leki, które zmniejszają kurczliwość mięśnia sercowego oraz zwalniających częstość jego rytmu. Stosowane są więc beta-blokery, werapamil i dizopiramid. Czasami potrzebne jest również stosowanie leków antyarytmicznych.

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, które polega na wycięciu tej części serca, która jest przerośnięta. Czasami stosuje się również stałą symulację elektryczną serca. Ma ona na celu zmienić kierunek rozchodzenia się fali pobudzenia mięśnia, a także kolejność skurczu fragmentów mięśnia. Może to zapobiec zwężaniu drogi odpływu lewej komory.

Kardiomiopatia restrykcyjna

Jest to najrzadziej występująca odmiana kardiomiopatii, inaczej zwana ograniczającą. Jednocześnie jest najgorzej rokującym typem choroby. Charakteryzuje się tym, że ściany jamy serca są sztywne, przez co uniemożliwiają właściwe napełnianie mięśnia sercowego krwią. Jednocześnie zachowana jest odpowiednia kurczliwość i prawidłowe wymiary serca.

Różne czynniki mogą powodować sztywność serca, może to być nieprawidłowe odkładanie w sercu niektórych substancji, zwłóknienie lub zbliznowacenie wsierdzia. Objawia się to u chorego obrzękami, wodobrzuszem, powiększeniem wątroby i poszerzonymi żyłami szyjnymi.

Leczenie kardiomiopatii restrykcyjnej

Leczenie kardiomiopatii restrykcyjnej jest również najczęściej objawowe, polega na podawaniu leków moczopędnych i ograniczeniu soli w diecie. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie leków przeciwkrzepliwych, gdyż może się zdarzyć, że choroba ta zwiększy ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Autor: Dorota Bucka

Objawy zapalenia mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego związane jest z komórkami mięśniowymi, naczyniami i tkanką śródmiąższową. Choroba może mieć różny obraz kliniczny, który zmienia się w zależności od czynnika wywołującego, nasilenia choroby i odporności pacjenta.... czytaj więcej

Objawy sercowego zespołu x

Zespół sercowy X to mało znana choroba, która jednak występuje bardzo często wraz z innymi chorobami na tle sercowym, a nawet psychicznym. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn, a jej głównym objawem jest nieustający i bardzo uporczywy ból klatki piersiowej .... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy