Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Jedzenie wzbogacane o błonnik może wcale nie zaspokajać głodu?

Jedzenie wzbogacane o błonnik może wcale nie zaspokajać głodu?

dodane 2012-07-31 09:52

Jedzenie o dużej zawartości błonnika uważane jest za zdrowszą wersję kalorycznych przekąsek. Ale lepiej nie oczekiwać, że utrzyma ono głód z dala na dłużej. W krótkim badaniu, w którym uczestniczyły 22 kobiety, naukowcy dowiedli, że batoniki czekoladowe zawierające 'funkcjonalne włókna' takie jak inulina aka "wyciąg z korzeni cykorii", często stosowana w przetwarzaniu żywności, nie zaspokajają głodu.

Wyniki opublikowano w Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, i co ciekawe, stanowią one potwierdzenie poprzednich badań o zbliżonej tematyce.

"W zasadzie jeśli chcesz czuć się najedzonym dłużej, takie jedzenie nie jest idealne" - mówi Joanne Slavin, dietetyczka i profesor na University of Minnesota w St. Paul.

Nie znaczy to jednak, że nie powinnyśmy jeść wzbogaconego pokarmu, uważa kobieta.

"Ciężko wytłumaczyć ludziom, by jedli więcej błonnika. To jeden z głównych niedoborów składników odżywczych w naszym organizmie - dodawanie go więc do jedzenia, które ludzie rzeczywiście spożywają, może być dobrym pomysłem" - mówi.

Dodatkowo, pomaga on kontrolować i utrzymywać na odpowiednim poziomie cholesterol.

Gazy i wzdęcia

Do badania zrekrutowano 22 kobiety, którym nie zależało na stracie kilogramów. Każda musiała zjeść 5 różnych batoników - 4 zawierały jeden z dodatkowych wspomagaczy, jeden natomiast pozostawał niezmieniony.

Panie jadły jeden batonik wieczorem, a potem drugi, następnego dnia na śniadanie. Poźniej spotykały się w laboratorium, gdzie mierzono ich poziom nasycenia i głodu. Kobiety prowadziły też dziennik z ewidencją tego, co zjadły później.

Okazało się, że nie ma różnicy w odczuciu głodu, czy ilości spożywanego jedzenia. Jednakże produkty przetworzone powodowały większe wydzielanie gazów i wzdęcia.

Jak więc poznać, który produkt w supermarkecie jest wzbogacony?

Najlepiej spojrzeć na ilość błonnika - jeśli produkt ma od 9-10 gram włókien pokarmowych, możesz się założyć, że to sztucznie dodany błonnik. Możesz też przeczytać o tym w liście składników, choć to może być trudne.

Inulina, na przykład, oznaczona bywa jako wyciąg z korzenia cykorii.

Panuje powszechne przekonanie, że dodatkowy błonnik nasyci cię na dłużej. Zaś zgodnie z badaniami Slavin, to jedynie subiektywne odzczucie sytości. I tak, dla przykładu, śniadanie z płatków owsianych i owoców było bardziej satysfakcjonujące dla badanych niż śniadanie w postaci płynnej, choć o tej samej zawartości błonnika.

Slavin uważa, że przyczyna leży w psychice - samo żucie, widok pełnej miski czy owoców sprawia, że czujemy się bardziej najedzeni.

W zasadzie większość naukowców zaleca jednak ograniczenie konsumpcji przetwarzanych pokarmów, na rzecz tych naturalnych.

Wiatry - gazy jelitowe (pierdzenie)

Wiatry to normalna reakcja fizjologiczna. Wiatry mogą sprawiać pewien problem, gdy wydalanie gazów zdarza się z dużą częstotliwością lub nie zawsze jest kontrolowane. Szczególnie gdy mają bardzo cuchnący zapach lub wydalanie gazów jest głośne. W przypadku głośnych gazów często potocznie używane jest słowo pierdzenie. Skąd się... czytaj więcej

Alergie pokarmowe: europejski apel o czujność

Europejska akademia EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology, Europejska Akademia Alergii i Immunologii Klinicznej), w obliczu wyraźnego wzrostu poziomu zachorowalności na alergie pokarmowe, postanowiła rozpocząć kampanię uwrażliwiającą społeczeństwo na ten coraz bardziej szerzący się problem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy