Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Jak zmienia się nasze ciało wraz ze starzeniem się?

Jak zmienia się nasze ciało wraz ze starzeniem się?

dodane 2016-12-13 17:17

Tempo starzenie się organizmu człowieka jest zróżnicowane. W zależności od osoby może być ono szybsze lub wolniejsze. Niestety jest to proces nieuchronny. Zróżnicowane jest też tempo starzenia się poszczególnych narządów i układów funkcjonujących w organizmie człowieka.

Ciało człowieka przechodzi przez trzy etapy. Pierwszym jest proces rozwoju. Drugim etapem jest dojrzałość. Trzeci dotyczy starszego wieku. Maksymalną sprawność ciało człowieka osiąga w wieku około 30 lat. Potem wraz z upływem czasu funkcje życiowe zaczynają ulegać stopniowemu pogorszeniu. Po trzydziestce zaczyna się już spadek witalności ciała.

Polecamy więcej na ten temat:
http://www.objawy.net/artykuly/Czynniki+przyspieszaj%C4%85ce+starzenie+si%C4%99+organizmu+ludzkiego-556

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym

W wieku od 40 do 50 lat nasz wzrost obniża się około 1 cm. U źródła obniżenia się wzrostu tkwi problem deformacji kręgosłupa, który postępuje wraz z wiekiem.  Nasila się również skrzywienie kręgosłupa, znane jako kifoza.

W miarę upływu czasu tułów staje się szerszy, a nasze kończyny stają się bardziej wiotkie.

Wiek ma również wpływ na sposób chodzenia. Dotyczy to przede wszystkim starości. W trakcie chodzenia ograniczone są ruchy rąk, kroki staja się mniejsze, zaczynamy powłóczyć nogami.

Wiek człowieka można poznać po zmianach, które można zaobserwować na skórze. Traci ona swoją elastyczność i miękkość. Jest to spowodowane spadkiem poziomu kolagenu. Na skórze pojawiają się zmarszczki.

Wraz ze starzeniem się zmienia się także wygląd naszych włosów. Przede wszystkim pojawiają się siwe włosy. Ma to związek ze zmniejszaniem się produkcji melaniny.

Siwienie jest to jeden z objawów starzenie się organizmu i jest kojarzony z sędziwym wiekiem. Bardzo istotny jest czynnik genetyczny. To kiedy zaczniemy siwieć w dużej mierze zależy od tego, kiedy ten proces zaczął się u naszych rodziców. O przedwczesnym siwieniu możemy mówić wtedy, kiedy rozpoczyna się w młodym wieku. W sytuacji kiedy pierwsze siwe włosy pojawiają się przed czterdziestym rokiem życia i proces siwienia nie jest nagły, wtedy nie możemy mówić o przedwczesnym siwieniu włosów.

Źródło: http://www.cywilizacyjne.choroby.biz/Przedwczesne+siwienie+w%C5%82os%C3%B3w

Wraz z upływem lat włosy rosną wolniej i szybciej wypadają. W niektórych przypadka dochodzi do wyłysienia. To czy na starość będziemy łysi, czy nie, w bardzo dużej mierze zależy od genów. Mężczyzna, którego ojciec wyłysiał, najprawdopodobniej również będzie łysy, jeżeli wyłysienie nie nastąpiło pod wpływem czynników zewnętrznych.

Zmiany związane ze starzeniem się dotyczą również naszych paznokci. Staja się twardsze, co sprawia większe trudności z obcięciem ich. Niekiedy pojawiają się w nich bruzdy, które spowodowane są zmianami w macierzy paznokcia.

Zmiany zachodzące w organizmie

Osoby starsze maja mniej siły. Są też mniej wydolne. Powodem tego jest spadek masy mięśniowej.

W organizmie spada poziom wody z 60% do 50%. W związku z tym osoby starsze są bardziej narażone na odwodnienie.

Polecamy więcej na ten temat:

http://www.cywilizacyjne.objawy.net/Objawy+odwodnienia

Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, która pojawia się przede wszystkim w obszarze tułowia.

Zanik masy kostnej, co powoduje, że osoby starsze mają zwiększone ryzyko złamań kości.

Narządy maleją i stają się lżejsze. Są pewne wyjątki. Przede wszystkim wyjątkiem jest prostata u mężczyzn, która z wiekiem ulega powiększeniu.

Skutkiem przerostu gruczołu krokowego jest jego ucisk na cewkę moczową. Skutkiem tego są trudności podczas oddawania moczu, ból i zalegania moczu w pęcherzu. Mamy do czynienia ze spadkiem ciśnienia w pęcherzu, czego efektem jest zmniejszenie intensywności strumienia. Przerost prostaty objawia się również częstym i bolesnym oddawaniem moczu w małych ilościach.

Źródło: http://www.ukladu-rozrodczego.objawy.net/Objawy+chor%C3%B3b+prostaty

W pierwszej kolejności można zaobserwować osłabienie narządów słuchu i wzroku.

Czynniki przyspieszające starzenie się organizmu ludzkiego

Starzenie się jest procesem fizjologicznym. Ma ono związek z upływem czasu. Starzenie się może mieć charakter przyspieszony lub być zwykłym procesem fizjologicznym. Warto wiedzieć co wpływa na to, że starzejemy się szybciej. Można stosować pewne środki profilaktyczne, aby zwolnić proces starzenia się.... czytaj więcej

Objawy przerostu prostaty

Przerost prostaty jest chorobą, która dotyka najczęściej mężczyzn w dojrzałym wieku. Jej przyczyny do tej pory nie zostały jednoznacznie określone, jednakże specjaliści twierdzą, iż z pewnością do rozwoju prostaty przyczynia się starzenie się oraz zwiększona produkcja hormonu o nazwie dihydrotestosteron.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy