Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Jak chronić się przed kleszczami?

Jak chronić się przed kleszczami?

dodane 2017-07-14 21:24

Kontakt z kleszczem może oznaczać przeniesienie na człowieka choroby przenoszonej przez tego pajęczaka. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się na człowieka wraz z jego śliną lub wymiocinami w czasie penetracji skóry. W Polsce choroby przenosi najczęściej kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Jak chronić się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze? Jest kilka sposobów, aby chronić się przed kleszczami.

Gdzie i kiedy można spotkać kleszcza?

Kleszcze lubią ciepłe i wilgotne obszary porośnięte roślinnością do 1,5 m wielkości. Najczęściej można je spotkać na pograniczach lasów i na łąkach. Lubią przebywać nad brzegami jezior i rzek.

Kleszcz w ciągu około 2 lat przeobraża się z larwy do osobnika dorosłego o wielkości główki szpilki. Postacią pośrednią w cyklu rozwojowym jest nimfa. Do przeobrażenia w kolejne stadium kleszcz potrzebuje krwi. Zwykle jest to jeden posiłek dla każdego stadium, po którym pęcznieje i powiększa się. Najbardziej agresywne są nimfy. Dodatkowo z racji swojej wielkości, bardzo trudno je zauważyć jeszcze przed rozpoczęciem penetracji skóry lub na wczesnym etapie żerowania. Nimfa na początkowym etapie rozwoju może mieć wielkość jedynie ziarnka maku. Nimfy najbardziej agresywnie żerują od maja do początku sierpnia. Ogólnie aktywność kleszczy w Polsce jest obserwowana od przełomu marca i kwietna do późnej jesieni. Najwięcej zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze przypada na okres najbardziej agresywnego żerowania nimf (maj-lipiec) oraz wrzesień (za te zakażenia odpowiadają już osobniki dorosłe).

Więcej na temat chorób przenoszonych przez kleszcze można przeczytać TUTAJ

Stosowanie repelentów

Repelenty są to środki do odstraszania kleszczy. Należy je rozpylać na ubranie oraz skórę. Nie powinno się rozpylać repelentów na twarz. Najlepiej, aby środki mające odstraszać kleszcze zawierały DEET (N,N-Dietylo-m-toluamidu) lub permetrynę. Środki zawierające permetrynę nie należy rozpytać na skórę. Środek ten rozpyla się tylko na ubranie. Zabija on kleszcze poprzez kontakt. Warto pamiętać, że środki odstraszające kleszcze dobrze spełniają swoją rolę zazwyczaj przez kilka godzin. Spryskanie się repelentem rano, nie oznacza skutecznej ochrony wieczorem. Spryskanie należy powtórzyć po kilku godzinach. Długość działania repelentów zależy od preparatu. Na pewno takie informacje znajdują się na ulotce dołączonej do produktu.

Pamiętać należy również o ochronie zwierząt domowych. Pies czy kot może zawlec kleszcza do mieszkania. Warto pamiętać o stosowaniu skutecznych repelentów dla zwierząt oraz regularnej kontroli skóry zwierzęcia.

Szczelne osłonięcie skóry

Ochrona przed kleszczami to także właściwe ubranie. Wybierając się na tereny, które są ulubionymi siedliskami kleszczy, warto zadbać o szczelne osłonięcie skóry. Należy ubrać się w koszule z długim rękawem, długie spodnie. Niestety tego typu ochrona jest rzadko stosowana, szczególnie w okresie letnim, ze względu na panujące w tym okresie wysokie temperatury. Dobrym sposobem na ochronę przed kleszczem jest naciągnięcie skarpet na nogawki spodni. Pamiętać trzeba także o czapce z daszkiem lub o kapeluszu. Wskazane jest ubranie o jasnym kolorze. Na takim stroju łatwiej jest zauważyć pełzające kleszcze, co pozwoli zapobiec przedostaniu się kleszcza w miejsce, w którym wbije się w skórę.

Kontrolowanie skóry po każdym powrocie z terenów łąkowo-leśnych

Kleszcz wybiera miejsca, w których jest najmniej widoczny. Lubi okolice pokryte delikatną i wilgotną skórą. Podczas wieczornej toalety należy dokładnie obejrzeć całe ciało. W szczególności okolice pachwin, pachy, za małżowinami usznymi oraz fałdy skórne. W tych miejscach najchętniej przyczepiają się kleszcze. Ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez kleszcze jest tym większe, im dłużej kleszcz odżywia się krwią człowieka. Czas w jakim kleszcz pasożytował można określić po jego wielkości, gdyż w miarę upływu czasu pasożyt ten pęcznieje i powiększa się.

Usuwanie kleszcza

Kleszcza należy usunąć jak najwcześniej. Dobrze jest wyposażyć się w jakieś narzędzie, które to ułatwia. Mogą to być np. specjalne plastikowe haczyki o różnych rozmiarach. Można także użyć pęsety lub wąskich szczypczyków. Usuwając kleszcza należy uchwycić go jak najbliżej skóry i wyciągnąć go wzdłuż osi wkłucia. Jeżeli zostanie jego cześć głowowa, nie trzeba próbować jej wyciągać. Pozostawienie fragmentu kleszcza nie zwiększa ryzyka zakażenia. Po przeprowadzeniu zabiegu usunięcia kleszcza należy przemyć ranę środkiem odkażającym i umyć ręce.

Przez 30 dni należy obserwować miejsce wkłucia się kleszcza pod kątem objawów boreliozy z Lyme oraz pod kątem objawów anaplazmozy. W przypadku pierwszej choroby wczesnym objawem jest rumień wędrujący, natomiast w przypadku anaplazmozy wystąpienie gorączki powyżej 38 st. C.

Bardzo ważne jest, aby kleszcza nie wykręcać, wydrapywać, wyciskać oraz niczym nie przypalać. Trzeba usuwać go w ten sposób, aby w jak najmniejszym stopniu go uszkodzić. Kiedy uszkodzimy kleszcza, wtedy zwiększy to ilość wymiocin i jego śliny, która przedostanie się do krwi, co zwiększy ryzyko zakażenia. Z tych samych powodów nie można smarować kleszcza tłustymi substancjami, alkoholem,  lub benzyną.

Język geograficzny - rumień wędrujący języka

Język geograficzny nazywany jest również rumieniem wędrującym języka. Jest to łagodne zapalenie języka. Tego typu zmiany mogą mieć podłoże genetyczne i nie wymagają leczenia. Język wędrujący może też być objawem choroby. czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy