Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Grypa ptasia rozprzestrzenia się w Azji i może się przenieść także do nas

Grypa ptasia rozprzestrzenia się w Azji i może się przenieść także do nas

dodane 2011-09-08 08:38

Po oznakach możliwej ekspansji geograficznej przypadków ptasiej grypy, wywołanej mutującym szczepem wirusa w Azji, FAO zaleca zaostrzony nadzór i czujność. Jakie jest ryzyko?

Organizacja FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych na rzecz rolnictwa i żywności, Food and Agriculture Organization of the United Nations) zaleca zaostrzoną czujność i nadzór w obliczu możliwego ponownego pojawienia się wysoce patogennego wirusa ptasiej grypy.

Ostrzeżenie to nadchodzi w momencie, kiedy to mutujący szczep wirusa rozprzestrzenia się w Azji, wraz z ryzykiem trudnym do przewidzenia dla ludzkości.

Według ostatnich danych epidemiologicznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 565 osób zostało zarażonych przez wirusa H5N1 od momentu jego pierwszego pojawienia się w 2003 roku. Wirus zabił 331 osób spośród nich. Do ostatniego zgonu doszło na początku sierpnia w Kambodży, gdzie zarejstrowano tylko w tym roku 8 przypadków infekcji u ludzi. Wszystkie zakończyły się śmiercią.

Od 2003 roku, wirus H5N1 zabił albo doprowadził do wybicia ponad 400 000 000 sztuk drobiu i innego ptactwa, precyzuje Food and Agriculture Organization of the United Nations. Blisko 20 000 000 000 dolarów szkód gospodarczych na całym świecie zostało mu przypisanych, zanim nie został wyeliminowany w większości z 63 zarażonych krajów, w czasie swojego szczytu w 2006 roku.

Wirus jednakże pozostał endemiczny w 6 krajach. Jeśli więc liczba zarażonych ptaków hodowlanych oraz dzikich zmniejszyła się w roku 2008, to teraz znów rośnie. W tym samym czasie, wyjaśnia FAO, rok 2008 poznał pierwsze początki odradzania się ekspansji geograficznej tego wirusa.

Wariant wirusa odporny na szczepionki

Jak uważa Juan Lubroth, weterynarz z Food and Agriculture Organization of the United Nations, wydaje się, że ta ekspansja jest związana z ruchami migracyjnymi ptaków. Regiony ostatnio zarażone znajdują się w Izraelu, na terytoriach palestyńskich, w Bułgarii, w Rumunii, w Nepalu i w Mongolii.

Ciągle według tego samego specjalisty, dodatkowym powodem do niepokoju jest pojawienie się w Chinach i w Wietnamie wariantu wirusa najwidoczniej zdolnego do pokonania obrony zapewnianej przez istniejące szczepionki.

Weterynaryjne służby w Wietnamie ogłosiły stan alarmowy i mają badać możliwość przeprowadzenia kampanii szczepień tej jesieni.

Może dojść do odrodzenia wirusa grypy H5N1 tej jesieni i zimy, zadeklarował Juan Lubroth. Nie jest to czas dobry na samozadowolenie. Nikt nie może być przestać być czujnym w obliczu wirusa H5N1.

Chiny: 150 000 kurczaków wybitych z powodu ptasiej grypy

Chińskie ministerstwo rolnictwa właśnie ogłosiło, iż konieczne było uśmiercenie ok. 150 000 ptaków z powodu ptasiej grypy, która panuje w regionie Xinjiang. Do tej pory, jak podaje chińskie ministerstwo, grypa ptasia spowodowała śmierć 1 600 kurczaków oraz zaraziła 5 500 innych.... czytaj więcej

Zmutowany wirus ptasiej grypy: strach przed bioterrorystami

Badacze studiujący potencjalnie śmiertelną nową wersję wirusa ptasiej grypy dobrowolnie zawiesili swoje badania na 60 dni, z powodu obaw, iż wirus ten może być użyty jako niszcząca postać bioterroryzmu. Tak przynajmniej wynika z listu opublikowanego w amerykańskich przeglądach naukowych Nature i Science, w zeszłym tygodniu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy