Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Geny pozwalają przewidzieć reakcję mózgu na palenie

Geny pozwalają przewidzieć reakcję mózgu na palenie

dodane 2012-09-18 09:50

Niektórym ludziom łatwiej jest rzucić palenie niż innym. Naukowcy chcieli poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Wyniki najnowszych badań pokazują, że podatność na uzależnienie od palenia kształtowana jest przez nasze geny. Opracowanie przygotowane zostało przez jednostkę badawczą McGill University pod nazwą „The Neuro”, działającą przy Montreal Neurological Institute and Hospital.

Udowadnia się w nim, że ludzie z uwarunkowaniem genetycznym na szybki metabolizm nikotyny wykazują znacząco zwiększoną reakcję mózgu na sygnały palenia niż osoby z wolną przemianą nikotyny.

Poprzednie badania sugerowały, że większa reaktywność mózgu na bodźce związane z paleniem poskutkuje zmniejszeniem sukcesu w rzucaniu palenia tytoniu.

Nowe odkrycie mówiące o tym, że tempo metabolizmu nikotyny wpływa na reakcję mózgu na palenie, może prowadzić do stworzenia programów odwykowych, opartych na badaniach genetycznych danej osoby.

Sygnały odbierane przez mózg, np. widok papierosów albo palących, wpływają zarówno na samo na palenie jak i zachowania palaczy. Są też związane z powracaniem do nałogu.

Przemiana nikotyny w organizmie, ze szczególnym uwzględnieniem jednego z enzymów wątrobowych, także wpływa na postępowanie palacza. Odmiany genu, które kodują informacje dla enzymu trawiennego, determinują wolne lub szybkie tempo metabolizmu, a przez to poziom nikotyny we krwi docierającej do mózgu.

Palacze byli badani w celu wykrycia tempa metabolizmu nikotyny i genotypu enzymów metabolizujących. Uczestnicy mieli 18-35 lat i wypalali 5-25 papierosów dziennie, minimum od dwóch lat. Reakcję mózgu na wizualne bodźce palenia mierzono – u ludzi z najniższym i najwyższym tempem metabolizmu – używając obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI). 

Szybko metabolizujący mieli, w porównaniu do wolniej przetwarzających nikotynę, znacznie podwyższoną reakcję na wizualne sygnały palenia w obszarach mózgu powiązanych z pamięcią, motywacją i nagradzaniem.

Dr Alain Dagher, główny badacz odpowiedzialny za projekt „The Neuro,” powiedział: „Odkrycie, że tempo metabolizmu nikotyny ma wpływ na reakcję mózgu na sygnały palenia, wspomaga naszą hipotezę, iż jednostki z szybkim metabolizmem nikotyny mogą mieć zwiększoną reakcję mózgową na bodźce. Dzieje się tak z powodu bliskiego sprzężenia w ich codziennym życiu ekspozycji na widok papierosów i wzrostu koncentracji nikotyny we krwi".

Inaczej mówiąc, ludzie ci nauczyli się kojarzyć palenie z napływem nikotyny. Odwrotnie niż osoby z wolnym metabolizmem, mające relatywnie stały poziom nikotyny we krwi w ciągu dnia, które przez to są mniej skłonne do rozwinięcia uwarunkowanej odpowiedzi na bodźce.

Dla tych ludzi palenie nie jest powiązane z krótkimi wzrostami poziomu nikotyny we krwi, tak więc palą oni z innych powodów, takich jak utrzymanie stałego poziomu nikotyny w mózgu, wiążącego się dla nich z lepszą pamięcią, czy ulgą od stresu.

Przyszłe badania powinny skoncentrować się na poprawie efektywności rzucania palenia poprzez dostosowanie leczenia do różnych typów palaczy.

Jedna z możliwości jest taka, żeby mierzyć poziom metabolizmu nikotyny u danej osoby. Ponadto, dzięki wynikom badań wiadomo, że osobom z niższym tempem metabolizmu nikotyny mogą zaszkodzić szokowe bodźce obecne w terapii, które zwiększają ryzyko powrotu do nałogu.

Ludzie ci nastawieni są bardziej na długie działanie cholinergicznych leków, takich jak plastry nikotynowe. Z kolei użycie terapii szokowych, skierowanych na zmniejszenie głodu nikotynowego, może pomóc osobom z szybkim metabolizmem nikotyny.

Wpływ palenia papierosów na płodność

Nikotyna zawarta w papierosach jest najbardziej rozpowszechnioną używką we współczesnym świecie. Palenie papierosów ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy planujemy dziecko należy - jeżeli nie całkowicie rzucić palenie - to przynajmniej radykalnie ograniczyć.... czytaj więcej

Objawy uzależnienia od nikotyny

Nikotyna zaburza równowagę chemiczną w mózgu. Wpływa na nastrój i uczucie przyjemności. W związku z tym osoby, które po raz pierwszy sięgnęły po papierosa, mogą chcieć to powtórzyć, aby ponownie odczuć przyjemność. Po którym papierosie dojdzie do uzależnienia, w dużej mierze zależy to od indywidualnych cech palacza.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy