Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

GMO: kukurydza Monsanto przyczyną raka u szczurów?

GMO: kukurydza Monsanto przyczyną raka u szczurów?

dodane 2012-09-26 09:28

Po dwóch latach utajnionych badań, przeprowadzonych na ponad 200 szczurach, francuski zespół ujawnił niszczące skutki u gryzoni karmionych transgeniczną kukurydzą Monsanto, skojarzoną z herbicydem Roundup NK 603. Jak wynika z badań, GMO powodowało pojawianie się nowotworów u szczurów od dwóch do pięciu razy częściej niż w grupie kontrolnej żywionej normalnie.

Czy zatem udowodniono problem szkodliwości kukurydzy NK 603 firmy Monsanto? Testy francuskich naukowców potwierdziły wczesne, poważne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia po spożyciu produktów modyfikowanych genetycznie (GMO).

Istotnie, u badanych grupach szczurów karmionych przez dwa lata różnymi rodzajami „diet” GMO, w połączeniu z herbicydami, zaobserwowano liczbę guzów o szokujących rozmiarach.

To zespół naukowców kierowany przez Gilles-Eric Séralini, przedstawianego często jako groźnego przeciwnika GMO, opublikował te wstrząsające wyniki w Food and Chemical Toxicology .

W trakcie badań nie komunikowano się przez telefon, szyfrowano wiadomości e-mail, a informacje o kukurydzy GMO odzyskano podstępem... Temat okazał się na tyle drażliwy, że badania były utajnione.

Zwolennicy GMO powiedzą, że ta nietypowa metoda zdobywania informacji zdradza niepewność, a w najlepszym wypadku brak powagi naukowców, podczas gdy inne osoby zobaczą w tym oznaki presji wywieranej przez międzynarodową korporację Monsanto.

Zatem o jaki wynik chodzi?

To była hekatomba! Po upływie mniej niż roku zróżnicowanej diety kukurydzą GMO, stwierdziłem u naszych szczurów guzy nowotworowe, których rozmiarów nie byłem w stanie sobie wcześniej wyobrazić, wyjaśnia Gilles-Eric Séralini w Nouvel Observateur.

Nowotwory, które osiągnęły 25% wagi szczurów

W badaniu około 200 szczurów zostało podzielonych na 9 grup po około 20 osobników każda. Ich diety zawierały różne dawki transgenicznej kukurydzy NK 603 oraz chwastobójczego środka Roundup, wprowadzanych po połowie: (3 grupy z GMO, 3 grupy z GMO i herbicydem Roundup, 3 grupy  z dawką tylko produktu Roundup).

Herbicyd nie bez racji jest podawany z kukurydzą: rzeczywiście jest niezwykle odporny, dlatego nie niszczył pól z uprawami roślin GMO.

Trzy grupy nie były karmione kukurydzą GMO, ale podawana im woda zawierała dawki herbicydu Roundup porównywalne do minimalnej ilości znalezionej w bieżącej wodzie w Bretanii, wyjaśniają naukowcy.

Jednakże, wszystkie grupy szczurów, poza grupą kontrolną, przedstawiały poważne dysfunkcje po roku stosowania tego typu diety: guzy osiągające 25% wagi szczurów, poważne nieprawidłowości wątroby i nerek...

Obecność tych chorób stwierdza się proporcjonalnie od dwóch do pięciu razy więcej niż w grupie kontrolnej, po 2 latach obserwacji. Od 50% do 80% samic szczurów miało guzy nowotworowe. Natomiat, w grupie kontrolnej liczba ta wyniosła 30% w tym samym czasie.

Co gorsza, u samców nowotwory pojawiały się średnio 20 miesięcy wcześniej niż normalnie. Tylko 24 miesięcy życia gryzoni, a konsekwencje okazały się tragiczne.

Od 20% do 50% padłych gryzoni

W końcu, jak podają naukowcy, w wyniku takiej szczególnej diety padło 30% samców i 20% samic w grupie kontrolnej, a 50% samców i 70% samic z innych grup. 

Naukowcy zauważyli jednak, że dawki GMO i Roundup nie mają proporcjonalnego wpływu na śmiertelność. Badacze uważają teraz, że produkty te po prostu zmieniają syntezę enzymu ESPS, który ogranicza rozwój nowotworów.

Co wydaje się dziwne, że grupy narażone tylko na działanie GMO i tylko na herbicyd Roundup mają podobne rezultaty. To sugeruje, że Roundup tak samo jak GMO powoduje zaburzenia endokrynologiczne.

Dzisiaj, produkty GMO budzą ożywioną dyskusję. Przeciwnicy tego typu żywności wypowiadają się na wielu frontach: gospodarczych, etycznych, środowiskowych i zdrowotnych. Nawet jeśli w tej dziedzinie prowadzone są liczne badania, nikt jak dotąd nie zdołał określić dokładnie skutków.

Monsanto ze swej strony ma w chwili obecnej nie komentować wyników tych badań, którym będzie towarzyszyć publikacja zarówno książki jak i filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem: "Wszyscy królikami doświadczalnymi?".

Zwierzęta w Europie nadal będą jeść importowaną z Ameryki transgeniczną kukurydzę NK 603

Badania profesora Séraliniego nad produktami GMO powodującymi powstawanie raka u szczurów zostały właśnie unieważnione przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W środę, urząd ostatecznie odrzucił wnioski badawcze profesora Gilles-Eric Seraliniego, biologa z Uniwersytetu w Caen, który udowodnił długotrw... czytaj więcej

Rak: bakterie i otyłość zwiększają ryzyko

Otyłość sprzyja pojawieniu się chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i problemy sercowo-naczyniowe. Według badania Obepi z 2012, ponad 1 400 000 000 ludzi w wieku powyżej 20 lat cierpi na otyłość i w związku z tym zagrożonych jest ciężkimi chorobami. Wiele badań już wykazało wpływ nadwagi na pojawienie się raka piersi, ... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy