Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Fototerapia skuteczna i bezpieczna dla pacjentów w podeszłym wieku

Fototerapia skuteczna i bezpieczna dla pacjentów w podeszłym wieku

dodane 2014-12-16 20:36

Fototerapia jest skuteczna i bezpieczna, przy krótkim okresie stosowania, u pacjentów w podeszłym wieku chorych na łuszczycę.

Dr JB Powell, z Coventry University Hospital w Wielkiej Bytanii, wraz z zespołem, analizował wyniki u pacjentów, którzy obecnie są poddawani fototerapii lub niedawno ukończyli kurację w klinice uniwersytetu, gdzie testy minimalnej dawki rumienia i minimalnej dawki fototoksycznej (MPD) nie były wykonywane rutynowo. Osoby, które uznano za pacjentów w podeszłym wieku, były w wieku 65 lat lub wyższym.

Fototerapia u osób starszych

- Podczas, gdy fototerapia jest „uniwersalną” i skuteczną metodą leczenia, stosowaną z powodzeniem u dzieci i dorosłych, w przypadku osób w podeszłym wieku dostępnych jest niewiele informacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa – zauważa dr Powell.

Różnice w strukturze i fizjologii skóry starszej, prezentacja dermatoz, możliwość wystąpienia polipragmazji, historia raka skóry lub przedrakowych zmian, wielu chorób współistniejących, poprzedzających fototerapię oraz jakikolwiek fizyczny i/lub spadek funkcji poznawczych i pacjentów w podeszłym wieku mogą zmieniać odpowiedzi na temat przydatności i bezpieczeństwa fototerapii w porównaniu z młodszymi pacjentami.

Potrzebne dalsze badania

Analizą badawczą objęto 31 pacjentów w podeszłym wieku, którzy otrzymali łącznie 739 indywidualnych zabiegów fototerapii. Leczenie odbywało się przy pomocy wąskopasmowego ultrafioletowego promieniowania B (nbUVB) w 88% przypadków i psolarenem (furanokumaryną) w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym A (PUVA) w 12%.

Łuszczyca była przyczyną skierowania na fototerapię w 51%, ze względu na egzemę kierowano 11% pacjentów, a kolejne 11% z powodu świerzbiączki guzkowatej. Inne dermatozy, które były podstawą do skierowania to m.in. choroba Grovera, polimorficzne ogniska wysypki, ziarniniak obrączkowaty, scleromyxedema i erthroderma.

Ostre przypadku niekorzystnych zmian określono na 1,89%. Wystąpiło 13 przypadków łagodnego rumienia oraz jeden przypadek wystąpienia rumienia umiarkowanego. Wszystkie przypadku pojawienia się rumienia nastąpiły w przypadku pacjentów otrzymujących dawki promieniowania nbUVB.

Wśród pacjentów chorych na łuszczycę leczonych promieniowaniem nbUVB, w przypadku 91% osiągnięto czyste/bliskie czystym efekty średnio po 30 zabiegach. Dane pokazały również, że standardowe procedury fototerapii były odpowiednie w badanej grupie.

„Chociaż wyniki potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo fototerapii w przypadku starszych pacjentów cierpiących na wiele rodzajów dermatoz, dalsze badania krótko i długoterminowe w tej grupie są niezbędne” – skomentował dr Powell.

Objawy depresji u osób starszych

W wieku dojrzałym depresja często nie jest rozpoznawana. Przysłania ją demencja lub inne problemy zdrowotne. Za przyczynę złego stanu zdrowia psychicznego u osób starszych mylnie uznawane są liczne dolegliwości fizyczne lub przewlekłe choroby typowe dla tego wieku. Warto w związku z tym posiadać podstawową wiedzę na temat objawów dep... czytaj więcej

Nadmierne opalania przyczyną czerniaka u osób starszych

W samej Wielkiej Brytanii każdego roku diagnozuje się u 13 300 pacjentów czerniaka złośliwego, a u 2 100 z nich, kończy się on śmiercią. Dane są niepokojące i wskazują, że nowotwory skóry występują coraz częściej. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy