Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Facebook. Czy jest tam kto?

Facebook. Czy jest tam kto?

dodane 2012-11-27 08:50

Wraz ze wzrostem popularności internetu rośnie także liczba psychopatologii, które znajdują swoje przyczyny właśnie w świecie wirtualnym. Przykładem takich zaburzeń może być nie tylko zwykłe uzależnienie od internetu, ale także również zaburzenia urojeniowe z wirtualnymi związkami w tle.

Internet jest wyjątkowo demokratycznym i liberalnym medium. Wystarczy mieć do niego dostęp, aby móc korzystać z niemalże całego spektrum jego funkcji. Z tego samego powodu internet może stanowić spore zagrożenie dla osób cierpiących na samotność. Świat wirtualny to wreszcie pełen wachlarz wszelkiej maści agresywnych zachowań.

Dr Uri Nitzan z Tel Aviv University w swoich publikacjach przedstawia trzy przypadki z własnej praktyki, w których zdiagnozowano związek pomiędzy zaburzeniami psychicznymi a korzystaniem z internetu. Istotną rolę odgrywają portale społecznościowe, takie jak Facebook.

Co należy podkreślić, żaden z analizowanych pacjentów nie cierpiał wcześniej na jakikolwiek rodzaj zaburzeń; chorzy nie byli nigdy wcześniej uzależnieni od żadnych substancji.

Osoby analizowane przez dra Nitzana, zawierając wirtualne znajomości, w internecie odnalazły ukojenie w ogarniającej ich samotności. Każda relacja na początku wydawała się być interesującym i zupełnie pozytywnym doświadczeniem. Kończyło się jednak na poczuciu odrzucenia oraz krzywdy.

U wszystkich pacjentów rozwinęły się stopniowo symptomy zaburzeń psychicznych, włączając w to urojenia związane z osobą ze świata wirtualnego. Chorzy cierpieli na załamanie psychiczne podobne do tego występującego po utracie bliskiej osoby.

Jeden z pacjentów doświadczył także halucynacji, w których czuł dotyk osoby, z którą komunikował się przez internet.

Utrata kontaktu z rzeczywistością oraz inne zaburzenia to rezultat iluzyjnego charakteru internetu. Użytkownicy mogą bowiem wchodzić w intymne relacje bez spotykania drugiej osoby twarzą w twarz.

Dr Uri Nitzan podkreśla, że lekarze powinni coraz więcej uwagi poświęcać zachowaniom swoich pacjentów w świecie wirtualnym. Jest to szczególnie istotne podczas przeprowadzania wywiadu psychiatrycznego.

Uzależnienie od opiatów odmienne niż uzależnienie od innych narkotyków?

Chroniczny kontakt z morfiną ma odwrotne działanie na mózg w porównaniu do kokainy, jak pokazują badania przeprowadzone na myszach. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Mount Sinai School of Medicine. czytaj więcej

Uzależnienie ma być całkowicie odrębną przewlekłą chorobą mózgu

Uzależnienie jest przewlekłą chorobą mózgu, według nowej definicji American Society of Addiction Medicine (amerykańskie towarszystwo medycyny uzależnienia), która ma na celu pomóc bliskim i opiekunom chorych lepiej zrozumieć zasady i znaczenie leczenia takiej jednostki chorobowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy