Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Dlaczego alkohol jest tak uzależniający?

Dlaczego alkohol jest tak uzależniający?

dodane 2012-01-19 08:23

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Kalifornii sugeruje, że wysoka zdolność alkoholu do uzależniania wynika ze związków, które są uwalniane w naszych mózgach, kiedy pijemy. Odkrycie to przychodzi w momencie, kiedy rząd amerykański publikuje najnowszy raport na temat binge drinking pośród Amerykanów: jeden na sześciu obywateli Stanow Zjednoczonych uprawia binge drinking.

Dlaczego więc ludzie to robią i dlaczego jest to właściwie tak piekielnie uzależniające? Alkohol sprzyja wydzielaniu endorfin w mózgu, czyli protein, które odpowiadają za uczucie przyjemności i nagrody, jak pokazują badania przeprowadzone w centrum badawczym Ernest Gallo Clinic and Research Center, przy uniwersytecie University of California, w San Francisco.

Badania te są pierwszymi w tym rodzaju, które pokazują, że endorfiny są uwalniane w takich regionach mózgu jak jądro półleżące oraz kora oczodołowa, kiedy człowiek pije alkohol, podsumowują badacze.

Jak wyjaśniają eksperci, jądro półleżące jest regionem mózgu, który związany jest z zachowaniami uzależniającymi, a kora oczodołowa z kolei jest częścią mózgu związaną z podejmowaniem decyzji.

To jest coś, na temat czego spekulowaliśmy jedynie od ponad trzydziestu lat, w oparciu o badania nad zwierzętami. Ale, jak do tej pory, jeszcze nie zaobserwowaliśmy tego u ludzi , mówi badaczka, pani Jennifer Mitchell, lekarz oraz dyrektor projektu w centrum Gallo Center, a także profesor neurologii na University of California, w San Francisco.

Badanie to dostarcza bezpośredniego dowodu na to, w jaki sposób alkohol sprawia, że ludzie czują się dobrze, kiedy go piją.

W badaniu, opublikowanym w dzienniku Science Translational Medicine , badacze posłużyli się badaniem PET, aby przyjrzeć się mózgom trzynastu osób, które dużo piły; jak również mózgom dwunastu osób, które nie piły zbyt dużo.

Dla wszystkich tych ludzi, badacze przeprowadzili skanowanie mózgów i zaobserwowali, że w mózgu były uwalniane endorfiny w odpowiedzi na konsumpcję alkoholu. A im więcej endorfin było uwalnianych w mózgu, w regionie jądra półleżącego, tym większą przyjemność doświadczali uczestnicy badania, mówią naukowcy.

Aczkolwiek, w przypadku osób pijących dużo skutki były wyraźniejsze: okazuje się, że kiedy ci ludzie  mieli więcej endorfin uwalnianych w mózgu, w regionie kory oczodołowej, tym bardziej upojeni się czuli, dodają jeszcze naukowcy.

Odkrycia te sugerują, iż ludzie pijący dużo mają w mózgach zmiany, które prowadzią do rosnącego uczucia przyjemności związanego z konsumpcją alkoholu.

Jak donosi również BBC News , alkohol uwalnia także dopaminę w mózgu. Dopamina to substancja chemiczna, która jest znana z prowokowania uczucia satysfakcji.

Czym grozi alkohol konsumowany w wieku nastoletnim?

Coraz więcej młodych ludzi uprawia tzw. binge driking, czyli picie wielkich ilości alkoholu w bardzo szybkim tempie. Jakie są długoterminowe konsekwencje tej praktyki, jeżeli chodzi o mózg i podatność na uzależnienie? Francuscy badacze z INSERM pochylili się nad tą kwestią, przeprowadzając eksperymenty na szczurach w ramach euro... czytaj więcej

Palenie sprawia, że masz ochotę na alkohol

Zły dzień w pracy czy kłótnia z przyjacielem to czynniki sprawiające, że sięgamy po papierosa albo po drinka, aby nieco uspokoić wzburzony umysł. Okazuje się teraz, że także zapalenie papierosa sprawia, że twój mózg odczuwa chęć na alkohol, jak sugeruje badanie zamieszczone w magazynie naukowym Neuron.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy