Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Dieta bogata w białko może zwiększać ryzyko choroby nerek

Dieta bogata w białko może zwiększać ryzyko choroby nerek

dodane 2014-01-28 18:04

Diety o wysokiej zawartości białka, takie jak diety Dukana są obecnie popularną alternatywą dla tradycyjnych diet z liczeniem kalorii. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii pokazali w testach na szczurach, że dieta bogata w białko zwiększa ryzyko kamieni nerkowych i innych chorób nerek.

Dieta wysokobiałkowa Dr Pierre Dukana miała dość duży skok  popularności w ostatnich latach, ale jest bardzo kontrowersyjna. British Dietary Association wskazuje, że nawet sam dr Dukan ? który miał zakaz wykonywania zawodu lekarza we Francji w 2013 roku - dostrzegł problemy zdrowotne związane z dietą, a także brak energii, zaparcia, niedobory witamin i minerałów oraz nieświeży oddech.

W 2012 ?Medical News Today? poinformowało, że cztery piąte zwolenników diety Dukana  przybrało na wadze ponownie w ciągu 36 miesięcy po skończeniu diety. Ten rodzaj wahania wagi ciała może spowodować zwiększone ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i chorób serca.

Co wykazały nowe badania?

W nowym badaniu, naukowcy karmili 10 szczurów dietą z 45% zawartością białka, podczas gdy grupa kontrolna z innymi 10 szczurami była karmiona dietą z normalnym poziomem białka. Szczury były na tych dietach przez 12 tygodni, co jest równoważne z 9 latami w kategoriach ludzkich. W ciągu 12 tygodni, szczury na diecie wysokobiałkowej straciły 10% swojej masy ciała. Jednakże masa nerki u tych szczurów wzrosła o 22%, kapilary filtrowania krwi do nerek zwiększyły się o 13%, a kolagen wokół naczyń włoskowatych o 32%. Poziom cytrynianu w moczu szczurów był o 88% niższy, a ich pH moczu było 15% bardziej kwaśne. Niska ilość cytrynianu w moczu i opuchnięte nerki są czynnikami ryzyka powstawania kamieni nerkowych. Wysokie pH moczu jest objawem niewydolności nerek.

Co to oznacza dla ludzi?

Dr Virginia A. Aparicio, jeden z autorów badania powiedziała: ?Projekty eksperymentalne  zostały wykonane na szczurach i mimo ich wielkiego fizjologicznego oraz metabolicznego podobieństwa do ludzi, wszystkie wyniki należy przyjmować z ostrożnością. Spożywanie dużych ilości owoców i warzyw zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych, prawdopodobnie ze względu na wysoką zawartość potasu i magnezu, które kompensują kwasowość w diecie wysokobiałkowej.? Aparicio zaleca również regularne ćwiczenia przy stosowaniu diety wysokobiałkowej, aby zwiększyć aktywną tkankę, co zmniejsza efekt tycia po zakończeniu diety.

Angelika Masłowska

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopad), Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.... czytaj więcej

Nowy lek przeciwko zaawansowanemu rakowi nerki

Pacjenci z ciężkim do wyleczenia rakiem nerki, który rozprzestrzenił się na inne części ciała, mają teraz nowy lek do wyboru po tym, jak rządowa agencja ds. leków w Stanach Zjednoczonych zatwierdziła pigułkę, do zażywania dwa razy dziennie, wyprodukowaną przez laboratoria farmaceutyczne Pfizer.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy