Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Diagnoza marskości wątroby poprzez proste pobranie krwi

Diagnoza marskości wątroby poprzez proste pobranie krwi

dodane 2011-10-20 08:47

Biopsja komórek wątroby w diagnozie marskości teraz być może będzie sprawą do uniknięcia. Lekarz Paul Cales, z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Angers we Francji opracował bowiem prosty test, nazwany CirrhoMetre, który dodatkowo jest już refundowany przez francuski system ubezpieczeń.


Co to jest marskość wątroby?

Marskość to ostatnie stadium przewlekłych chorob wątroby. Oznacza to zwłóknienie wątroby (fibroza), włókniste blizny na tym organie, bardzo zaawansowane, często nieodwracalne. Bardzo długo pozostaje bezobjawowe.

Marskość jest dianozowana w jednym przypadku na dwa, kiedy pacjent cierpi już na raka wątrobowokomórkowego, na krwotoki albo jeszcze inne powiłania. Na początku, z marskością wątroby nie wiąże się żaden objaw, stąd też znaczenie szybkiego wykrywania, opartego na nieinwazyjnym teście krwi. 

Test krwi i diagnozowanie marskości wątroby


Zdiagnozowanie marskości wątroby poprzez prosty test krwi, bez konieczności przechodzenia przez egazmin bolesny i bardzo ciężki? Jest to już możliwe, za sprawą CirrhoMetre. Test ten opracował lekarz z jednostki hepatogastroenterologii z CHU w Angers. Już od czerwca 2011 roku test ten jest objęty refundacją.

Inne metody diagnozowania marskości

Aż do początku lat 2000, diagnoza chorób wątroby polegała na stwierdzeniu całości anomalii, w większości jednak niespecyficznych, co znacznie utrudniało sprawę. A bardziej konkretne badania polegały na analizie pod mikroskopem komórek wątroby pobranych drogą biopsji.

Biopsja jednakże nie jest pozbawiona ryzyka. Jest to zabieg przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym, bardzo kosztowny.

Nieinwazyjna diagnoza marskości


Pojawienie się testów opartych na analizie krwi – na początku FibroMetre w 1997 roku, a później FibroTest w 2001 – zmodyfikowało rozdanie. Dzięki nim, diagnozę można było postawić przy pomocy prostego pobrania krwi. Jednakże, testy te mierzą jedynie stopień fibrozy wątrobowej, niekoniecznie natomiast diagnozują marskość.

Zalety nowego badania

Jedynie CirrhoMetre koncentruje się na tym konkretnym rozpoznaniu. W 75% przypadków, pozwala on wykluczyć albo potwierdzić diagnozę marskości.

Pacjent na czczo idzie do laboratorium analiz biologicznych i medycznych, z receptą od swojego lekarza, na pobranie krwi. Analizę przeprowadza się w ciągu zaledwie pięciu godzin.  Kalkulator natychmiast podaje wynik, określając prawdopodobieństwo marskości wątroby.

Objawy marskości wątroby

Marskość wątroby jest postępującym włóknieniem miąższu wątroby, które niszczy strukturę narządu. Niszczenie struktur wątroby powoduje wystąpienie objawów upośledzenia funkcji wątroby i nadciśnienia wrotnego. Do głównych przyczyn wystąpienia marskości wątroby zaliczamy toksyny, choroby metaboliczne oraz zakażenie wirusem.... czytaj więcej

Objawy alkoholowych chorób wątroby

W razie wystąpienia objawów należy całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu. Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Jeżeli odczuwa się bardzo silną potrzebę picia alkoholu, można zgłosić się do poradni leczenia uzależnień.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy