Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Depresja poporodowa - przyczyny, objawy, leczenie

Depresja poporodowa - przyczyny, objawy, leczenie

dodane 2019-02-27 13:54

Właśnie urodziłaś swoje długo wyczekiwane dziecko. Powinnaś być szczęśliwa, że jest ono już na świecie, jest zdrowe i wszystko dobrze się układa. Jednak ty czujesz coś innego - smutek, bezradność, osamotnienie i wstyd, że wcale nie cieszysz się z macierzyństwa.Czy oznacza to, że jesteś złą matką? Oczywiście, że nie - nie martw się, to całkiem powszechne zjawisko - dopadła Cię depresja poporodowa.

Dlaczego nie jestem szczęśliwa?

Poród to jedno z największych wydarzeń w życiu. Wiążę się jednak z ogromnym wysiłkiem. To zrozumiałe, że czujesz się zmęczona i wyczerpana. Nie masz sił, czujesz się zagubiona, obawiasz się czy sprawdzisz się w nowej roli.

Przygnębienie i huśtawka nastrojów bardzo często pojawiają się kilka dni po porodzie. Ten okres nazywany jest Baby Blues – czyli czasowe obniżenie nastroju. Twoje ciało próbuje się dostosować do nowej sytuacji. Związane to jest także ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w Twoim organizmie po porodzie. W tym czasie spada poziom estrogenów i progesteronu, wzrasta natomiast poziom prolaktyny odpowiadającej za wytwarzanie pokarmu.

Baby Blues trwa zazwyczaj ok. tygodnia. Gdy po tym czasie przygnębienie nie znika, to znak, że to nie zwykły smutek, lecz coś poważniejszego, a mianowicie depresja poporodowa.

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każda mama może inaczej reagować na tę nową sytuację, u każdej pojawiają się odmienne reakcje. Uważa się, że powodem może być indywidualna wrażliwość kobiet na zmiany hormonalne, nieprzygotowanie psychiczne do macierzyństwa, ale także lęk przed zmianą stylu życia, ciążącą odpowiedzialnością.

Kobiety, które przed ciążą zmagały się z depresją, są dużo bardziej narażone na depresję po porodzie niż kobiety, które nigdy nie zmagały się z tym problemem.

Istotnym czynnikiem jest także wsparcie bliskich w tych ciężkich chwilach. Gdy kobieta wie, że ma na kogo liczyć i nie jest sama, łatwiej jej zaakceptować nową sytuację.

Jak rozpoznać, że to depresja?

Pierwsze objawy depresji pojawiają się zwykle kilka tygodni po opuszczenia szpitala. Odczuwasz zmęczenie, rozbicie oraz niemoc. Uważasz, że nie radzisz sobie w roli matki, martwisz się, czy naprawdę kochasz swoje dziecko wystarczająco silnie.

W tym czasie możesz odczuwać specyficzną niechęć do dziecka. Płaczesz podczas karmienia, nie chcesz w ogóle karmić dziecka własna piersią. Nie masz sił się nim zajmować. Unikasz go, nie odczuwasz żadnych uczuć w stosunku do dziecka. To jeszcze pogarsza nastrój, bo dodatkowo oprócz smutku zaczynasz odczuwać poczucie winy, wynikające z tego, iż jesteś złą matką i nie kochasz własnego dziecka.   W Twojej głowie krążą czarne myśli oraz poczucie bezsensu.

Dodatkowymi objawami są: utrata apetytu, brak zainteresowania seksem, zaburzenia snu, problemy z koncentracją i pamięcią.

Czy to minie?

W przypadku, gdy zmagasz się z Baby Blusem – Twoje samopoczucie powinno poprawić się po tygodniu. W tym czasie powinnaś szczególnie o siebie zadbać. Spróbuj znaleźć czas tylko dla siebie - wypoczywaj, wyśpij się, zadbaj o swój wygląd i samopoczucie. Niezwykle istotne jest tutaj wsparcie najbliższych i ich pomoc. Powierz domownikom obowiązki domowe, poproś przyjaciółkę, czy mamę o pomoc w opiece nad niemowlakiem, wsparcie przy pierwszych kąpielach i karmieniu. Pamiętaj, że to tylko chwilowe przygnębienie i już niedługo minie, a Ty zaczniesz cieszyć się macierzyństwem.

Jeśli jednak pomimo upływu czasu i wsparcia bliskich, Twoje złe samopoczucie nie mija należy zwrócić się o wsparcie do specjalisty. Depresja poporodowa jest chorobą i należy ją leczyć!

Udaj się do psychologa lub psychiatry. Leczenie polega na specjalnej terapii, dzięki której odnajdziesz się w nowej roli oraz zaczniesz czerpać z niej radość. Oprócz psychoterapii stosuje się także leczenie preparatami przeciwdepresyjnymi. Nie obawiaj się, nie szkodzą one dziecku.

Czy można zapobiec depresji poporodowej?

Tutaj również nie ma złotego środka, ponieważ każda kobieta inaczej przeżywa ten czas. W każdym przypadku niezbędne jest wsparcie bliskich! To oni powinni zapewnić matkę, że nie jest sama, ma na kogo liczyć i nie ma czego się obawiać, bo wszystko się ułoży.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpoczynek. Staraj się każdą wolną chwilę wykorzystać na sen i relaks. Ciąża to bardzo wyczerpujący czas dla organizmu kobiety, dlatego odpoczynek jest tak istotny.

Daj sobie czas na powrót do dawnego życia. Nie odchudzaj się, nie spiesz się zbytnio z powrotem do intensywnych ćwiczeń fizycznych, nie przemęczaj się przy domowych obowiązkach. Pozwól sobie pomóc i zaopiekować sobą.

Pamiętaj, ten problem nie dotyczy tylko Ciebie. Szacuje się, że co 5 kobieta po porodzie odczuwa objawy depresji poporodowej. Nie obwiniaj się, że jesteś złą matką, bo to nie prawda. Jesteś wspaniałą matką i najważniejszą osobą w życiu Twojego dziecka! Zadbaj o siebie i ciesz się swoją wyczekiwaną pociechą.

Autor: Sabina Maćkowicz

Ćwiczenia chronią przed depresją

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Cell, zajmuje się mechanizmami odpowiedzialnymi za ochronę przed stresem i depresją, oferowanych przez ćwiczenia fizyczne. czytaj więcej

Depresja w starszym wieku związana z demencją?

Badania przeprowadzonych na 65-latkach i starszych pokazują, że depresja jest powiązana z prewalencją łagodnego spadku poznawczego oraz większym ryzykiem demencji. Prace opublikowano w Archives of Neurology, publikacji JAMA. Objawy depresyjne pojawiają się u 3 – 63% pacjentów z łagodnym spadkiem poznawczym (MCI).... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy