Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Depresja w starszym wieku związana z demencją?

Depresja w starszym wieku związana z demencją?

dodane 2013-01-04 09:10

Badania przeprowadzonych na 65-latkach i starszych pokazują, że depresja jest powiązana z prewalencją łagodnego spadku poznawczego oraz większym ryzykiem demencji. Prace opublikowano w Archives of Neurology, publikacji JAMA. Objawy depresyjne pojawiają się u 3 – 63% pacjentów z łagodnym spadkiem poznawczym (MCI).

Niektóre badania stwiedziły, że objawy te podnoszą ryzyko demencji u osób, które miały już depresję.

Mechanizm leżący za powiązaniem depresji i spadku poznawczego nie jest jasny, a naukowcy proponowali do tej pory wiele możliwych wyjaśnień.

Tym razem, badacze z Uniwersytetu w Amsterdamie ocenili powiązanie depresji w starszym wieku z MCI i z demencją w grupie 2 160 osób objętych opieką lekarską. Pracami kierował dr Edo Richard.

Autorzy w artykule piszą: odkryliśmy, że depresja była powiązana z większym ryzykiem prewalencji MCI oraz demencji, przypadkami demencji, a także rozwoju MCI do postaci demencji, ale nie z przypadkami MCI.

Wyjściowa depresja została powiązana z zachorowalnością na MCI i demencją, natomiast wyjściowa depresja wiązała się z większym ryzykiem przypadku demencji, ale nie z ryzykiem przypadku MCI.

Pacjenci z MCI i z współistniejącą depresją na początku byli także bardziej zagrożeni rozwojem w kierunku demencji, ale nie w kierunku choroby Alzheimera.

Dr Richard konkluduje: nasze odkrycia pokazują, że depresja przekrojowo wiąże się zarówno z MCI oraz z demencją, a podłużnie jedynie z demencją. Sugeruje to, że depresja rozwija się przechodząc od normalnego poznania do demencji.

Skrining pomaga zobaczyć, kto jest zagrożony demencją

Wczesne wykrywanie ostrzegawczych oznak demencji może być trudną sprawą, ale istnieje wiele różnych typów badań skriningowych, pozwalających zbadać funkcje kognitywne naszego umysłu. Chodzi tutaj więc o szybkie i proste testy na pamięć oraz na umiejętności myślenia.... czytaj więcej

Objawy demencji pourazowej

Demencja pourazowa jest wynikiem doznanego urazu głowy. Dochodzi do niej wskutek uszkodzenia tkanek mózgu, lecz również nerwów, naczyń krwionośnych czy membran. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy