Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Czym grozi alkohol konsumowany w wieku nastoletnim?

Czym grozi alkohol konsumowany w wieku nastoletnim?

dodane 2013-01-10 09:12

Coraz więcej młodych ludzi uprawia tzw. binge driking, czyli picie wielkich ilości alkoholu w bardzo szybkim tempie. Jakie są długoterminowe konsekwencje tej praktyki, jeżeli chodzi o mózg i podatność na uzależnienie? Francuscy badacze z INSERM pochylili się nad tą kwestią, przeprowadzając eksperymenty na szczurach w ramach europejskiego projektu AlcoBinge.

Rezultaty badania opublikowano w Neuropharmacology.

Pracami kierował Mickael Naassila z Unité INSERM ERi 24.

Alkoholizm dotyczy dziś ok. 5 mln Francuzów, dlatego tak bardzo niepokoi wysoce niefrasobliwe podejście do tej używki pośród francuskich nastolatków.

Aby ocenić konsekwencje powtarzanej konsumpcji alkoholu w wieku nastoletnim, naukowcy obserwowali zachowania gryzoni poddanych nawracającemu zatruciu alkoholowemu w czasie ich „młodości”, czyli między 30 – 40 dniem życia.

Przede wszystkim badacze chcieli ocenić predyspozycje oraz motywacje do picia alkoholu, które mogą wytworzyć uzależnienie w wieku dorosłym.

Okazało się, że powtarzające się zatrucie alkoholowe u „nastoletnich” szczurów, kiedy miały jeszcze niedojrzałe mózgi, powodowało utratę kontroli nad konsumpcją tej używki w wieku dorosłym, a także wywoływało modyfikacje neurologiczne długoterminowe.

Z punktu widzenia zachowania, dorosłe szczury pijące w okresie nastoletnim, jako dojrzałe osobniki były bardziej podatne na alkohol i traciły kontrolę nad piciem.

Ich motywacja do zdobycia alkoholu miała podłoże kompulsji oraz była znacznie większa niż w grupie kontrolnej.

Z punktu widzenia neurologii, zaobserwowano także zmiany w mózgach gryzoni oddających się pijaństwu w wieku nastoletnim.

Badacze pokazali także, że konkretny region w strefie mózgowej odgrywającej podstawową rolę w zachowaniach prowadzących do uzależnienia, jest mniej aktywny później, w przypadku ponownej ekspozycji na alkohol.

A to pozwala wyjaśnić większą podatność na używkę.

Rezultaty te, mimo że badanie zostało przeprowadzone na szczurach, potwierdzają, że powtarzająca się konsumpcja alkoholu u nastolatków sprawia, że jako dorośli są oni bardziej wrażliwi na uzależnienie, a także powoduje długoterminowe modyfikacje neurologiczne.

Dlaczego alkohol jest tak uzależniający?

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Kalifornii sugeruje, że wysoka zdolność alkoholu do uzależniania wynika ze związków, które są uwalniane w naszych mózgach, kiedy pijemy. Odkrycie to przychodzi w momencie, kiedy rząd amerykański publikuje najnowszy raport na temat binge drinking pośród Ameryka... czytaj więcej

Palenie sprawia, że masz ochotę na alkohol

Zły dzień w pracy czy kłótnia z przyjacielem to czynniki sprawiające, że sięgamy po papierosa albo po drinka, aby nieco uspokoić wzburzony umysł. Okazuje się teraz, że także zapalenie papierosa sprawia, że twój mózg odczuwa chęć na alkohol, jak sugeruje badanie zamieszczone w magazynie naukowym Neuron.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy