Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Czy to już koniec pandemii AIDS?

Czy to już koniec pandemii AIDS?

dodane 2015-01-07 23:33

Zgodnie z prowadzoną kampanią zwalczającą AIDS, świat nareszcie dosięgnął "początku końca" pandemii AIDS, która zainfekowała i zabiła miliony w przeciągu ostatnich 30 lat. Liczba nowozakażonych wirusem HIV w ostatnich latach stała się mniejsza niż ludzi seropozytywnych, następnie zakażonych, utrzymujących się przy życiu dzięki zażywaniu leków.

- Szala zwycięstwa walki świata z AIDS przechyliła się na naszą stronę, choć jeszcze w nie każdym kraju, ale szansa na wygraną może się łatwo ulotnić/rozpłynąć - Erin Hohlfelder, szef organizacji ONE do spraw polityk globalnego zdrowa.

Wirus zespołu nabytego braku odporności (wirus HIV), który powoduje chorobę AIDS, jest przenoszony przez kontakt z krwią, spermą i mlekiem matki. Nie ma lekarstwa na ten wirus, ale rozwój AIDS może być powstrzymywany przez wiele lat dzięki zażywaniu leków antywirusowych.

Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych pokazują, że 2013 roku, żyło 35 mln ludzi zakażonych HIV, 1 mln zostało w minionym czasie zainfekowanych, a 1,5 mln zmarło z powodu AIDS. Jak dotąd, największa część obciążonych zakażeniem tym wirusem żyje w Afryce subsaharyjskiej. Pandemia AIDS rozpoczęła się  30 lat temu i zabiła do 40 mln ludzi na całym świecie.

Projekt ONZ do walki z AIDS, UNAIDS, stwierdza, że do czerwca 2014r, 13.6 mln ludzi miało dostęp do leków przeciw AIDS i dokonano wielkiej poprawy w leczeniu 5 mln ludzi w 2010 r.

- Pomimo  tych dobrych wiadomości, nie przekroczylismy jeszcze mety - Hohlfelder. Podkreśla kilka zagrożeń dotychczasowych osiągnięć, włączając 3 miliardowe braki w budżecie, istotne dla walki z HIV na całym świecie.

Chcemy zobaczyć/znaleźć nowe, pochodzące z innych źródeł formy finansowania, włączając w to wewnetrzne budżety krajów afrykańskich.

ONE odnotowało, że HIV rozprzestrzenia się wśród zamkniętych populacji, takich jak: dilerzy narkotyków, homoseksualiści czy prostytutki-  naznaczonych grup społecznych, mających trudności z dostępem do leczenia i zapobiegania chorób.

HIV i AIDS: wykaz UNAIDS

UNAIDS publikuje raport na temat opieki nad pacjentami seropozytywnymi w krajach rozwijających się, a także na temat poziomu zachorowalności. Nowiny są dobre, ale jeszcze wiele postępów przed nami, których należy dokonać... czytaj więcej

HIV i AIDS: starzejący się zarażeni kosztują coraz więcej system zdrowotny

Diagnoza zarażenia wirusem HIV, który jest odpowiedzialny za AIDS, nie jest już w naszych czasach wyrokiem śmierci, jak to kiedyś było. Wielu pacjentów mających HIV i AIDS żyje dziś długo, o wiele dłużej niż dwadzieścia lat temu, dzięki opracowaniu skutecznych leków antyretrowirusowych (wirus HIV należy do rodzin... czytaj więcej

Zobacz tagi:  AIDS, pandemia AIDS, HIV,

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy