Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Czy stres może pogorszyć pamięć?

Czy stres może pogorszyć pamięć?

dodane 2012-03-19 08:44

Nowe badanie pokazuje, że stres może o wiele więcej niż tylko cię wykończyć emocjonalnie i fizycznie. Albowiem, jak sugeruje teraz całkiem nowe badanie, stres może również wpłynąć na twoją pamięć.

Albo konkretniej: na pamięć u myszy, bo to one posłużyły tutaj za model laboratoryjny.

Naukowcy z uniwersytetu State University of New York w Buffalo opublikowali swoje badanie w przeglądzie naukowym Neuron. Jak udało im się wykazać, powtarzający się stres u myszy prowadził do zaburzeń w tej części mózgu, która nazywana jest korą przedczołową.

Kora przedczołowa popularnie nazywana jest CEO mózgu (ang. chief executive officer , dyrektor generalny), jak stwierdza amerykański departament zdrowia Department of Health and Human Services, ponieważ odpowiada za myślenie abstrakcyjne oraz za myślowe analizy. Nie wspominając już o zmyśle „poprawnego” działania w danej sytuacji.

Jak donosi strona internetowa poświęcona tematyce medycznej, MedPage Today , zaniki pamięci mogą mieć coś wspólnego z sygnalizacją glutaminianu. A sygnalizacji glutaminianu jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania kory przedczołowej mózgu.

Naukowcy z  State University of New York stwierdzili, że gdy ich laboratoryjne myszy były pod wpływem stresu, dochodziło do utraty receptorów dla glutaminianu, a to z kolei miało negatywny wpływ na procesy mózgowe.

Poprzednie badania również wykazały powiązania między stresem i pamięcią. Na przykład, prace z 2008 roku, zamieszczone w przeglądzie naukowym Journal of Neuroscience, również przeprowadzone na myszach, wykazały, że wystarczy krótki okres stresu, aby spowodować problemy z komunikacją w komórkach mózgowych, w strefach, które są zwiazane z pamięcią i z uczeniem się.

Inne badanie, przeprowadzone również na myszach laboratoryjnych, przedstawione przez naukowców w zeszłym roku, również w przeglądzie naukowym Journal of Neuroscience, wykazało, że kiedy poziomy kortyzolu, czyli hormonu stresu, były wysokie u starszych myszy, to gryzonie te miały problemy z zapamiętaniem w jaki sposób można wyjść z labiryntu.

Ale kiedy lekarze zablokowali niektóre receptory w mózgach myszy, pamięć tych zwierząt nagle wróciła, a problemy z zapamiętywaniem się cofnęły.

Wiemy, że hormon stresu wpływa na pamięć , mówi doktor Joyce Yau, ze szkockiego uniwerystetu University of Edinburgh, która jest jedną z autorek przywołanego tutaj badania.

Ale te prace, oprócz tego wyjaśniają jeszcze, w jaki sposób receptory, które wchodzą w interakcje z hormonem stresu, mogą zmienić dobrą pamięć w marnie funkcjonującą pamięć w starszym wieku, wyjaśnia jeszcze badaczka z University of Edinburgh.

W skrócie: odrobina stresu jest dobra dla zdrowia

Stres nie ma dobrej reputacji. Jednakże nie zawsze jest to coś złego. W małych dawkach stres jest dobry i pozwala nam skonfrontować się z trudnościami życia codziennego. Naukowcy z uniwersytetu w Berkeley w USA przedstawiają szczegółowo, w jaki sposób umiarkowany stres może działać na mózg i poprawiać wydolność ... czytaj więcej

Objawy zespołu stresu pourazowego

Jest to zespół  zaburzeń lękowych, będących efektem traumatycznych przeżyć, które wywołały u chorego silny stres. W takiej chwili pojawia się kryzys psychiczny. Zjawisko jest opóźnione i najczęściej długotrwałe. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy