Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Czujemy się zranieni, nawet jeżeli to obcy nas ignorują

Czujemy się zranieni, nawet jeżeli to obcy nas ignorują

dodane 2012-01-29 09:41

Nikt nie lubi czuć się porzuconym. A nowe badanie pokazuje teraz, że boli nas nawet ignorowanie przez obcych ludzi. Badanie, o którym mowa, zostało opublikowane w dzienniku Psychological Science . Zostało ono oparte na idei, że ludzie muszą czuć się związani, by być szczęśliwymi.A każdy z nas może poczuć się dotkliwie zraniony, nawet kiedy to zupełnie obca osoba nie uznaje naszej obecności, jak stwiedzili badacze. Aby więc przetestować swoją ideę, naukowcy z uniwersytetu Purdue University, z uniwersytetu Ohio University oraz z uniwersytetu Universidad Nacional de Mar del Plata w Argentynie, przeprowadzili badanie, które polegało na nawiązywaniu kontaktu wzrokowego z przechodniami.

Poprosili więc oni asystenta badań, aby przeszedł się obok przypadkowych ludzi na terenie uniwersytetu Purdue University, i albo nawiązał kontakt wzrokowy i uśmiechnął się do nich, albo patrzył w tym samym kierunku co dana osoba, ale nie nawiązywał kontaktu wzrokowego, patrząc na nich tak, jakby byli przezroczyści, wyjaśnia obrazowo doktor Eric D. Wesselmann z  uniwersytetu Purdue University.

Wtedy, inny badacz miał zatrzymać daną osobę, na którą asytent patrzył albo którą ignorował, i pytał ją o wrażenia: czy ta osoba czuła się połączona z innymi, czy też może totalnie odłączona.

Badacze stwierdzili, że kiedy ludzie byli ignorowani przez asystenta, czuli się bardziej wyobcowani, w porównaniu do ludzi, z którymi asystent nawiązał kontakt wzrokowy i się do nich uśmiechnął. Stwierdziliśmy, że jest to bardzo interesujące, mówi doktor Eric D. Wesselmann. Teraz, możemy mówić na temat siły społecznego powiązania z innymi ludźmi.

Aczkolwiek, społeczne powiązanie może mieć również ciemne strony. Albowiem, jak pokazywało badanie opublikowane w zeszłym roku w dzienniku Journal of Experimental Social Psychology , bycie społecznie powiązanym może nas uczynić mniej empatycznymi w stosunku do innych.

Społeczne powiązanie bowiem wiąże się z kreśleniem kół, kręgów wokół siebie, które określają kto jest w twoim kręgu, a kto nie. Bardzo łatwo dochodzi do sytuacji „my przeciwko nim, oni przeciwko nam”. Ludzie spoza takiego kręgu wydają nam się mniej ludzcy, wyjaśniał jeden z autorów tego badania, Adam Waytz, z uniwersytetu Northwestern University.

Myślisz, że masz kiepskie zdrowie? Twoje ryzyko demencji jest większe

Ludzie, którzy oceniają, że ich zdrowie jest marne, są blisko dwa razy bardziej zagrożeni rozwojem demencji, wyjaśnia nowe badanie, opublikowane w naukowym przeglądzie Neurology. czytaj więcej

Objawy anhedonii

Objawy anhedonii mogą łatwo umknąć nawet troskliwemu oku, dlatego kiedy dzieje się coś niepokojącego z nami lub z bliskimi trzeba reagować natychmiast, nie czekając na groźniejszy rozwój sytuacji. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy