Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Czerwone mięso i wędlina w związku z cukrzycą typu 2

Czerwone mięso i wędlina w związku z cukrzycą typu 2

dodane 2011-09-16 08:40

Czerwone mięso, a w szczególności wędliny, ma zwiększać w sposób znaczący ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. I na odwrót, źródła protein, takie jak orzechy, produkty mleczne z niską zawartością tłuszczu oraz pełne ziarna, mają zmniejszać to ryzyko.

Tak przynajmniej stwierdziło szerokie badanie epiedmiologiczne prowadzone przez szkołę zdrowia publicznego Uniwerstetu Harvard.

Dlatego też, jedzenie 100 gram czerwonego mięsa dziennie (czyli o grubości paczki kart do gry) ma zwiększać ryzyko cukrzycy o 19%. Wędliny mają mieć jeszcze gorsze działanie: 50 gram dziennie (jedna kiełbaska do hotdoga albo dwa plasterki bekonu) mają zwiększać ryzyko aż do 51%.

Dlatego też, badacze chcieli się dowiedzieć, czy fakt zastąpienia posiłku z czerwonego mięsa przez inne źródło protein zapewnia korzystny efekt.

Rezultaty ponownie są rozstrzygające. Zastępując czerwone mięso przez orzechy, zmniejszamy poziom ryzyka o 21%. Tak samo, pełne ziarna albo produkt mleczny z niską zawartością tłuszczu, obniżają ryzyko o 23% i o 17% odpowiednio.

Według badaczy, rezultaty te jasno pokazują, że powinniśmy unikać wędlin tak bardzo, jak to tylko możliwe, ponieważ są one wielkim źródłem sodu oraz nitratów, tak samo jak i próbować zredukować konsumpcję czerwonego mięsa.

Poprzednie badania już wcześniej ustaliły związek między konsumpcją wędlin a rozwijaniem się cukrzycy typu 2. Jednakże, nowe badanie rozjaśnia nieco odpowiedzialność mięsa czerwonego za pojawianie się tej choroby.

Jest ono również większe, jeśli chodzi o liczbę uczestników, ponieważ skompilowano dane z 3 wielkich grup, gromadzących w sumie 442 101 uczestników, poza tym dodających również nowe dane do tej metaanalizy.

Cukrzyca: jagody i jabłka obniżają ryzyko

Jedzenie większych ilości jagód, gruszek oraz jabłek może być związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców amerykańskich. Owoce te bowiem mają być naładowane flawonoidami, które są naturalnym składnikiem obecnym w niektórych owocach, warzywach i ziarnach.... czytaj więcej

Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy