Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Cukrzyca: w kierunku spersonalizowanego leczenia

Cukrzyca: w kierunku spersonalizowanego leczenia

dodane 2012-06-26 17:14

Pacjenci dotknięci cukrzycą typu 2 często cierpią również z powodu innych patologii, takich jak otyłość, zaburzenia serca, zaburzenia oddechowe. Z każdym z tych problemów, chorzy konsultują się z diabetologiem, z kardiologiem, penumologiem... Ryzykując tym, że każdy lekarz przepisze koleją serię leków, które czasami mogą być niekompatybilne z poprzednimi.

Z tego względu też, francuska Akademia Medycyny zorganizowała w tym miesiącu pierwszy narodowy dzień prewencji ryzyka sercowo-metabolicznego, który ma na celu ogólne uwrażliwienie populacji na te problemy.

Sednem tego dnia jednak jest refleksja nad spersonalizowamy leczeniem, globalnym i skoordynowanym, pacjentów cierpiących na cukrzycę.

Jest to kwestia paląca, ponieważ coraz więcej osób na świecie cierpi na cukrzycę, z powodu otyłości, starzenia populacji oraz wydłużania spodziewanej długości życia.

Istota ludzka jako całość

Miliony osób na świecie czeka na terapię dostosowaną do ich własnego przypadku, ich profilu, ich indywidualności. Czy możemy w dalszym ciągu opierać się na ogólnych zaleceniach, kiedy to właśnie indywidualne cechy charakterystyczne danej osoby powinny być brane pod uwagę jako centrum analizy diagnostycznej oraz wyborów terapeutycznych?, stawia putanie profesor Claude Jaffiol, członek francuskiej Akademii Medycyny (Académie de médecine).

W jaki sposób można by zaadaptować zdobycze naukowe, które z dnia na dzień są coraz bardziej zauważalne, do wyborów sprzecznych, a nawet ryzykownych dla pacjenta? , kontynuuje specjalista.

Dzisiaj, z faktu istnienia lekarzy nadzwyczajnie wyspecjalizowanych, takie globalne i spersonalizowane leczenie jest coraz mniej popularne. Jest to bardzo złą sytuacją, ponieważ pacjenci właśnie wymagają zindywidualizowanego podejścia, które jest o wiele bardziej skuteczne.

Co więcej, takiego spersonalizowanego podejścia domagają się również lekarze, ponieważ pozwala ono nawiązać bardziej humanitarną więź lekarz-pacjent, co również nie jest bez znaczenia dla powodzenia terapii.

Nie chodzi tutaj o to, żeby poddawać w wątpliwość osiągnięcia naukowe, ale chodzi o to, żeby je przystosować do wymogów sytuacji, podkreśla prof. Jaffiol. I nie pomoże żaden poradnik, jeżeli już teraz nie weźmiemy się za bary z tym problemem, poczynając od szkolenia lekarzy, kończąc na organizacji praktyki medycznej, zarówno w szpitalu, jak i w gabinecie w mieście.

Genomika, która codziennie odkrywa przed nami specyfikę każdego z nas, powinna nam w tym pomóc, mówi prof. Jaffiol. Nadeszła godzina, żeby poddać w wątpliwość nietykalne do tej pory dogmaty, na korzyść medycyny spersonalizowanej, podsumowuje specjalista.

Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej

Objawy cukrzycy typu MODY

Cukrzyca typu MODY uwarunkowana jest genetycznie. Może wiązać się z innymi chorobami. Warto wiedzieć, jakie objawy ma cukrzyca typu MODY. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy