Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Coroczne badanie mammograficzne nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu raka piersi

Coroczne badanie mammograficzne nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu raka piersi

dodane 2014-02-17 14:19

Według najnowszych badań kanadyjskich uczonych, coroczne badania mammograficzne nie zmniejszają prawdopodobieństwa zgonu z powodu raka piersi. U kobiet w wieku 40-59 lat takie same rezultaty daje rutynowa fizyczna kontrola.

Rak piersi wykryty w badaniu mammograficznym zwykle jest mniejszy od tego wykrywanego za pomocą zwykłego fizycznego badania. Kobiety z mniejszym nowotworem mają większe szanse na przeżycie od kobiet z większym guzem. Jednakże nie można być pewnym, że mammografia daje większe szanse na przeżycie.

Ponieważ coroczne badanie mammograficzne, przez niektóre kobiety, uważane jest za działanie zmniejszające ryzyko zgonu z powodu raka piersi, naukowcy postanowili sprawdzić jak sprawa wygląda w rzeczywistości. Profesor Anthony B. Miller, autor badania, zauważa: ?W naszym badaniu, podobnie jak w innych badaniach, zauważyliśmy, że u kobiet, u których wykryto raka w wyniku badania mammografem, choroba często postępowała szybciej. Sam fakt, że rak jest wykryty za pomocą mammografu nie gwarantuje wyleczenia.?

Badanie miało charakter długoterminowy (okres badania wynosił 25 lat) i objęło 89.835 kobiet w wieku od 40 do 59 lat, pochodzących z sześciu kanadyjskich prowincji. Kobiety losowo zostały podzielone na dwie grupy. Grupa mammograficzna była badana każdego roku przez 5 lat, zaś kobiety z grupy kontrolnej odbywały badanie mammograficzne tylko raz. W ciągu całego 25-letniego okresu badania, w grupie mammograficznej wykryto 3 250 przypadków rozpoznań raka, zaś w grupie kontrolnej 3133. W grupie mammograficznej w wyniku nowotworu zmarło 500 kobiet, zaś w grupie kontrolnej 505. Śmiertelność w obu grupach była zatem podobna.

Co wynika z innych badań?

Co prawda brytyjskie badania z 2013 roku również odkryły, że badania mammograficzne nie zmniejszają liczby zgonów z powodu raka piersi, jednak wyniki analiz kanadyjskich naukowców są sprzeczne z wnioskami większości innych badań. Dla przykładu szwedzkie badanie wykazało 31 % redukcję śmiertelności dzięki mammografii. Kanadyjscy uczeni uważają jednak, że szwedzkie analizy były błędne, gdyż wynikały ze wstępnego braku równowagi między porównywalnymi grupami.

Inni badacze twierdzą ponadto, że wyniki kanadyjskiego badania nie mogą być uogólniane na wszystkie kraje.

Należy "dokonać ponownej oceny" racjonalnego uzasadnienia mammografii

Chociaż prof. Miller i jego zespół uważają, że edukacja, wczesna diagnoza i praktyka kliniczna pozostają priorytetami w leczeniu raka piersi, to twierdzą jednak, że mammografia nie powoduje zmniejszenia umieralności z powodu tego nowotworu. U kobiet w wieku 40-59 lat takie same rezultaty daje samodzielne fizyczne badanie.

Autorzy badania twierdzą, że coroczne badanie mammograficzne powinno zostać poddane ponownej ocenie przez decydentów politycznych, jednak przewidują opór ze strony medycznych ?grup interesu?.
Zamiast corocznych badań mammografem, badacze woleliby, aby fundusze przekazywane były na lepsze programy edukacji publicznej, które przekonałyby kobiety do poszukiwania specjalistycznej porady, w przypadku wykrycia nieprawidłowości w ich piersiach oraz na lepsze profesjonalne programy edukacji, które zaznajamiałyby lekarzy z najnowszymi postępami badań.

Marcin Wądowski

Rak piersi u mężczyzn: niska świadomość kosztuje życie, mówi nowe badanie

Częstość występowania raka piersi u mężczyzn wynosi mniej niż jeden procent. Ale kiedy to mężczyzna zachoruje, często nowotwór jest już w bardzo zaawansowanym stadium w momencie diagnozy, stwierdza nowe badanie. Badanie to, opublikowane w Journal of Clinical Oncology, przyglądało się rakowi piersi w sześciu krajach na świecie... czytaj więcej

Rak piersi: dodatkowa radioterapia redukuje ryzyko nawrotów

Jedna dodatkowa radioterapia poprawia poziom przeżycia kobiet dotkniętych rakiem piersi w stadium wczesnym, a także redukuje ryzyko nawrotów, według pewnego badania klinicznego zrealizowanego przez Narodowy Instytut Raka w Kanadzie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy