Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Codzienny drink może redukować ryzyko udaru mózgu

Codzienny drink może redukować ryzyko udaru mózgu

dodane 2012-03-11 11:12

Umiarkowane picie alkoholu może obniżyć ryzyko udaru mózgu u kobiety, jak wynika z badania opublikowanego w przeglądzie naukowym Stroke . Badanie to trwało 26 lat i objęło obserwacją dość sporą grupę kobiet – 84 000. W wyniku tych obserwacji, badacze stwierdzili, co następuje: kobiety, które piły niskie ilości alkoholu, czyli około pół lampki wina dziennie, były o 17% mniej zagrożone udarem mózgu, w porównaniu do kobiet, które w ogóle nie piły alkoholu.

Natomiast, kobiety, które piły lampkę wina dziennie, redukowały dla siebie to ryzyko już o 21%, w porównaniu do totalnych abstynentek.

Ale, zastrzegają od razu badacze, te kobiety, które piły więcej niż lampka wina dziennie, nie wykazywały już większej redukcji ryzyka.

Co więcej, dane te zgadzają się z bieżącymi wytycznymi dla kobiet odnośnie picia alkoholu. Krótko mówiąc, zalecana umiarkowana konsumpcja alkoholu (jeden drink dziennie) wiąże się z mniejszym ryzykiem udaru mózgu u kobiet.

Badanie to wykazuje powiązanie, a nie powiązanie przyczynowo-skutkowe, a także było oparte na tym, co same kobiety mówiły na temat swojej konsumpcji alkoholu, zastrzegają po raz kolejny badacze.

Alkohol i udar mózgu: jest powiązanie czy nie?...

W badaniu tym, naukowcy ze szpitala Brigham and Women's Hospital w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych, przyjrzeli się kobietom, które  na samym początku tych prac miały od 30 lat do 55 lat, i których nie dotyczyły żadne choroby serca ani układu krążenia.

Naukowcy posłużyli się danymi, które zostały zebrane jako część badania Nurses' Health Study z 1976 roku (szerokie badanie nad zdrowiem kobiet w Stanach Zjednoczonych). W okresie trwania badania doszło do 2 171 przypadków udaru mózgu, z których większość była ischemiczna (krew płynąca do mózgu jest zablokowana, a to pozbawia mózg tlenu).

Z 25 000 kobiet, które nie piły alkoholu, 1 045 ucierpiało z powodu udaru mózgu. Natomiast, pośród 29 000 lekko pijących kobiet, już jedynie 552 miało udar mózgu; a z 20 000 pijących umiarkowanie – 341.

Około 30% kobiet z tego badania twierdziło też, że nigdy nie piło alkoholu, 35% - bardzo mało (mniej niż lampka wina dziennie), 37% - piło umiarkowanie (lampka wina albo jedno piwo, albo drink dziennie).

Jedynie 11% kobiet przyznawało się, że piło więcej niż ta przysłowiowa lampka wina dziennie, czy też jeden drink. W związku z tym, ponieważ grupa ta jest zbyt mała, badacze nie wyciągają rozstrzygających konkluzji na temat ryzyka udaru mózgu u kobiet pijących naprawdę dużo.

Generalnie, większa konsumpcja alkoholu była powiązana również z nikotynizmem oraz wysokim ciśnieniem krwi. Co ciekawe, z większymi ilościami alkoholu powiązano również większą aktywność fizyczną oraz niższy wskaźnik BMI. Być może kobiety sobie w ten sposób rekompensowały picie alkoholu.

... jeżeli jest, to w jakie?

Naukowcy mają wiele pomysłów na to, w jaki sposób można wyjaśnić związek między piciem a udarem mózgu. Alkohol może mieć bowiem składniki, które zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL, a także zapobiegają powstawaniu skrzepów we krwi.

Rezultaty tego badania są zresztą zgodne z poprzednim badaniem, które odkryło, że kobiety i mężczyźni, którzy piją niskie ilości alkoholu, są o 20% - 30% mniej zagrożeni udarem mózgu, w porównaniu do tych, którzy nigdy nie piją.

Jakby nie było, jeżeli nie pijesz alkoholu, nie powinnaś/nie powinieneś nagle się rzucać na ten produkt, w nadziei, że obniżysz dla siebie ryzyko udaru mózgu. Mimo tych korzystnych efektów, z alkoholem wiążą się inne skutki uboczne, o których nie wolno nam zapominać.

Inni eksperci dodają jeszcze, że wyższe poziomy alkoholu mogą zwiększyć ryzyko podniesienia ciśnienia krwi oraz migotania przedsionków, które są bardzo dobrze znanym czynnikiem ryzyka udaru mózgu.

Ujawnić ryzyko udaru mózgu przy pomocy ołówka

Prosty ołówek może przewidzieć ryzyko nawrotu udaru mózgu u osób starszych, które już mają za sobą jeden incydent naczyniowo-mózgowy, jak stwierdzają badacze ze Szwecji. Udar mózgu, który jest spowodowany przez przerwanie dopływu krwi do danej części mózgu, sprowokowane przez skrzep ... czytaj więcej

Palenie sprawia, że masz ochotę na alkohol

Zły dzień w pracy czy kłótnia z przyjacielem to czynniki sprawiające, że sięgamy po papierosa albo po drinka, aby nieco uspokoić wzburzony umysł. Okazuje się teraz, że także zapalenie papierosa sprawia, że twój mózg odczuwa chęć na alkohol, jak sugeruje badanie zamieszczone w magazynie naukowym Neuron.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy