Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

dodane 2012-03-27 07:42

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Headache , przebadali 1 000 żołnierzy z historią urazów.

W wyniku tych badań okazało się, że 20% żołnierzy cierpiało z powodu częstych bólów głowy, zdiagnozowanych jako „chroniczne codzienne bóle głowy”, przez trzy miesiące albo więcej. Spośród nich, jedna czwarta cierpi na bóle głowy codziennie.

Więcej żołnierzy z chronicznymi bólami głowy miało objawy zaburzeń stresu pourazowego (post traumatic stress disorder , PTSD), niż ci, którzy nie cierpieli z powodu częstych bólów głowy.

Za wstrząs uważa się łagodny traumatyczny uraz głowy, i bardzo powszechnie towarzyszą mu właśnie bóle głowy. Ale niewiele wiedziano do tej pory na temat tego jak wielu żołnierzy doświadcza codziennie intensywnego bólu głowy.

Generalnie, wiemy, że chroniczne codzienne bóle głowy są najbardziej upośledzającą formą bólu tej części ciała. I czasami są naprawdę bardzo ciężkie do leczenia , mówi główny autor tego badania, Major Brett Theeler.

Aby dowiedzieć się jak powszechny jest ten problem, Major Brett Theeler, który jest lekarzem w AMEDD Student Detachment, 187th Medical Battalion, Fort Sam Houston, Texas, przebadał 978 żołnierzy, którzy byli w Iraku i w Afganistanie.

Każdy z tych żołnierzy ucierpiał z powodu jakiegoś urazu będąc na misji zagranicznej, a 98% z nich donosiło również o bólach głowy po tym wydarzeniu. Dwadzieścia procent żołnierzy zostało zdiagnozowanych z chronicznymi codziennymi bólami głowy, natomiast pozostali cierpieli z tego powodu od czasu do czasu.

Ci, u których bóle głowy zaczęły się w ciągu tygodnia po urazie, byli bardziej zagrożeni pojawieniem się chronicznych codziennych bólów głowy. Ponad połowa żołnierzy z przewlekłymi bólami głowy donosiła, że dolegliwości te zaczęły się tydzień po urazie.

Dodatkowo, grupa z chronicznymi codziennymi bólami głowy była również bardziej zagrożona pojawieniem się syndromu stresu pourazowego. Blisko 41% żołnierzy z chronicznymi codziennymi bólami głowy zostało pozytywnie zdiagnozowanych w kierunku PTSD, w porównaniu do 18% tych, którzy nie cierpieli z tego powodu aż tak często.

Odkrycie, że więcej żołnierzy z chronicznymi codziennymi bólami głowy cierpiało również z powodu zaburzeń stresu pourazowego wspiera ideę, iż bóle głowy mogą być związane z aktualnym urazem mózgu albo z psychologiczną traumą po wydarzeniu, które spowodowało ten uraz.

Uraz głowy jest generalnie bardzo stresującym wydarzeniem, niezależnie od tego, co się dzieje z mózgiem, mówi doktor Richard Lipton ze szkoły medycznej w Nowym Jorku, Albert Einstein School of Medicine.

Mimo że bóle głowy po urazie mogą być bardzo upośledzające dla niektórych ludzi, to dobra nowina jest taka, że z czasem same przechodzą. Jak podkreśla doktor Richard Lipton, badania nad cywilami po urazach głowy pokazują, że w większości przypadków, problemy z bólami głowy same się rozwiązują w ciągu roku, dwóch lat. 

Objawy bólu głowy

Istnieje różne rodzaje bólów głowy i tak samo różne przyczyny ich powstawania. Ból głowy może być ćmiący, pulsujący, tępy obejmujący jedną lub obie półkole głowy. Często ból głowy jest skutkiem ubocznym jakiejś choroby lub sygnałem informującym, że coś jest nie tak z naszym układem nerwowym. Zwykle bóle głowy mogą by... czytaj więcej

Objawy urazów głowy

Mózg jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka, bez którego nie byłyby możliwe podstawowe funkcje życiowe. Odpowiada za mowę, myślenie, wzrok, chodzenie, kojarzenie, zapamiętywanie, uczeni się i pozwala na zachowanie prawidłowych parametrów pozostałych organów wewnętrznych. Wszelkie ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy