Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ciąża zagrożona: Co to jest? Postępowanie i konsekwencje

Ciąża zagrożona: Co to jest? Postępowanie i konsekwencje

dodane 2019-05-28 18:01

Na wstępie należy odnieść się do rozróżnienia dwóch pojęć, które mają podobne, acz jednak inne znaczenie. Chodzi tu o pojęcie ciąży zagrożonej i zagrożenia ciąży. Otóż różnica polega na tym, że pierwszy "zestaw" słów to zagrożenie dla rozwijającej się ciąży. Natomiast termin "zagrożenie ciąży" jest zagrożeniem nie tylko dla matki, ale i w poważnej części dla płodu.

Kiedy ciąża jest zagrożona?

Jak pisał lekarz - ginekolog Roman Czekanowski w swej książce "Poród przewczesny": W zasadzie każda ciąża może być ciążą wysokiego ryzyka, podobnie jak poród fizjologiczny może nagle mieć przebieg patologiczny. Ten aspekt nie zmienił się na przestrzeni dziejów. Jako, że nie ma co do tego stanu rzeczy reguły, musimy poznać kilka fundamentalnych przyczyn, które mogą być podstawą do ciąży zagrożonej.  Najczęściej czynniki, które niekorzystnie wpływają na stan zdrowia matki mają przełożenie na stan płodu.

Do głównych przyczyn, w większości zdawałoby się trywialnych, należą:

  • Wiek matki - badania wykazują, że im większy wiek ciężarnej, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży zagrożonej.
  • Używki - są stanowczo niewskazane zwłaszcza w czasie ciąży.
  • Choroby ciężarnej kobiety takie jak: choroby serca, układu krążenia, cukrzyca, astma.
  • Choroby zakaźne.
  • inne czynniki jak np.: ciąża mnoga, wady płodu, ciąża pozamaciczna.

Co robić, gdy ciąża jest zagrożona?

Otóż, kiedy dowiemy się, że ciąża jest zagrożona, warto mimo stresu, zachować spokój. W imię zasady: "tylko spokój może nas uratować". Dlaczego warto? Z prostej przyczyny, spokój i równowaga to niezbędne czynniki dla prawidłowego rozwoju płodu i odpowiedniego samopoczucia kobiety ciężarnej. Wiadomość o tym, że ciąża jest zagrożona powinna stanowić fundament nie do zamartwiania się, ale do zwiększonej ostrożności i wzmożonego zaangażowania w odpoczynek, dobre odżywianie, spokój. Pamiętajmy, że obecnie dzieci z ciąż zagrożonych rodzą się w pełni zdrowe.

Ważne jest, by czas, który spędzamy w domu, był spędzany w sposób możliwie aktywny. Nie chodzi tu o wysiłek fizyczny - tutaj trzeba zachować ostrożność i stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Każda kobieta wie, jak najlepiej rozparcelować swój czas - może to być czytanie książek, oglądanie filmów, rozwiązywanie krzyżówek, można pograć w brydża, co dodatkowo ma plus - bo jest to okazja to spotkania się ze znajomymi. Wszystkie poczynania ciężarnej zależą od jej samopoczucia i nastawienia. W tym okresie niezbędna jest pomoc osób bliskich - partnerów, niezrzędzących teściów. Ważne jest by osoby, które nas wówczas otaczają były dla nas życzliwe i gotowe do pomocy, gdy tego potrzebujemy. Jeśli lekarz wyrazi zgodę i pozwala na to dobra aura, warto przejść się na krótki spacer, który pozwoli na dotlenienie organizmu.

Ciąża zagrożona w wysokim stadium

Bywają przypadki, w których ciąża zagrożona jest w wysokim stadium, co to oznacza? Mianowicie jest to sytuacja, w której - aby utrzymać ciążę niezbędne jest przebywanie w szpitalu, pod ciągłym nadzorem lekarskim. W takich wypadkach trzeba koniecznie uzbroić się w cierpliwość. Z racji tego, że pobyt w szpitalu może sięgać nawet kilku miesięcy, warto zorganizować sobie czas. Podstawą jest pozytywne myślenie oraz działanie - może to być czytanie, oglądanie filmów, słuchanie muzyki. Mimo, że jest to sytuacja drażniąca na dłuższą metę, warto mieć na uwadze dobro swoje i swego maleństwa. Zapewne dokładne stosowanie poleceń specjalisty w tym czasie sprawi, że przejdzie się przez ciążę zagrożoną bez uszczerbku dla swego organizmu, jak i dla płodu.

Konsekwencje ciąży zagrożonej

Ciąża zagrożona jest zagrożeniem dla płodu również w czasie porodu. Wcześniej wspomniane czynniki mające zły wpływ na maleństwo stwarzają obawy o pojawienie się porodu przedwczesnego. Jeśli podczas porodu wystąpią objawy takie jak:

  • zmiana tętna płodu,
  • krwawienia,
  • poród przedłużający się,
  • widoczne jest podwyższenie ciśnienia u ciężarnej.

W tych wypadkach konieczna jest intensywna opieka. Musimy mieć na uwadze, że dzieci z ciąży zagrożonej mogą urodzić się w różnymi wadami, choć w obecnej chwili takich przypadków jest coraz mniej. Ale pamiętajmy - pomoc specjalistów i przyjmowanie odpowiednich lekarstw są tak samo niezbędne, jak - konsekwentne i nieustanne dbanie o swoje zdrowie jeszcze przed zajściem w ciążę.

Autor: Karolina Tarabańska

Objawy niewydolności szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy to schorzenie, które dotyka wiele kobiet spodziewających się dziecka. Polega ono na przedwczesnym rozszerzeniu się szyjki macicy, w efekcie czego dość często ciąża kończy się poronieniem bądź też porodem przedwczesnym.... czytaj więcej

Objawy pustego jaja płodowego

Spóźniająca się miesiączka i poranne nudności to pewne symptomy ciąży. Ale czy na pewno? Niekiedy zdarza się, że badanie USG wykazuje brak rozwijającego się zarodka mimo istnienia łożyska. Zjawisko takie nazywamy pustym jajem płodowym. Jakie są jego objawy i czy kobieta sama może je wyczuć?... czytaj więcej

Zobacz tagi:  poronienie, ciąża

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy