Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ciągle zestresowani ludzie są bardziej podatni na choroby mózgu

Ciągle zestresowani ludzie są bardziej podatni na choroby mózgu

dodane 2014-03-04 14:33

Najnowsze badania wykazały, że przewlekły stres przez dłuższy czas, może powodować zmiany w mózgu, co może być pomocne w wyjaśnieniu, jak podwyższony poziom stresu czyni chorych bardziej podatnymi na zaburzenia nastroju i stany lękowe w późniejszych latach życia.

Daniel Kaufer, profesor biologii integracyjnej i jego współpracownicy, odkryli poprzez serie eksperymentów na szczurach że przewlekły stres generuje więcej komórek produkujących mielinę i mniej neuronów niż w normalnych sytuacjach. To spowodowało nadmiar mieliny ? jak również istoty białej ? w niektórych obszarach mózgu które zakłóciły równowagę i czas komunikowania się wewnątrz mózgu, indyjski The Times donosi:

?Laboratorium Kaufera, które prowadzi badania nad molekularnym i komórkowym skutkiem ostrego i przewlekłego stresu, koncentruje się w tym badaniu nad nerwowymi komórkami macierzystymi w hipokampie u dorosłych szczurów. O tych komórkach macierzystych myślano wcześniej, że mogą dojrzeć tylko do neuronów lub komórek typu glejowego zwanych astrocytami.?

Co to wszystko znaczy

Dr Joseph Shrand, instruktor Psychiatrii w Harvard Medical School i dyrektor medyczny CASTLE, jednostki interwencyjnej dla zagrożonej młodzieży, wyjaśnia znaczenie ustaleń tego badania:

?Nasz mózg składa się z komórek zwanych neuronami, które przewodzą ładunki elektryczne jako środek do komunikowania się między sobą. Wyobraźmy sobie balon na bardzo długim sznurku, z tym że sam sznurek jest też częścią balona. Balon jest komórką, w której jest generowana wiadomość a sznurek jest aksonem, przez który ta wiadomość się przemieszcza. Jak w każdym kablu prąd będzie przemieszczać się szybciej z jednej strony do drugiej, jeżeli ten kabel będzie izolowany gumową powłoką. Podobnie jest z neuronami, a izolator nazywany jest mieliną, substancją tłuszczową która owija się wokół aksonu neuronu, który jest częścią wspomnianego balonu, co zwiększa efektywność przesyłania wiadomości z jednego neuronu do drugiego. Ludzie którzy przeprowadzali badanie, odkryli, że komórki, które są bardziej mielinowe, potrafią znacznie szybciej wysyłać sygnały do innych komórek względem tych mniej mielinowych. Wydaje się, że komórki które mają więcej mieliny, są powiązane z pamięcią i emocjami. Osoba z takim system komunikacji teoretycznie byłaby nadwrażliwa na czynniki stresogenne.?

W dalszej ocenie badań i ich następstw, psycholog kliniczny Matt Poinsett mówi: ?Jeśli uważamy, że mózg to seria połączeń elektrycznych to można przypuszczać, że stres ma wpływ na to, jak dobrze izolowane są przewody i jak się między sobą łączą. To zmienia szybkość podróżowania informacji i wyboru ścieżki w mózgu, która ta informacja będzie się przemieszczać.?

Należy opracować nowe strategie

Każdy ma pewną zdolność do radzenia sobie ze stresem. Denerwujące jest tylko to, że to co dla jednej osoby może być jakimś problemem, dla drugiej nie ma najmniejszego znaczenia. To ważny punkt, jak każdy postrzega stres, który później może przyczynić się do problemów ze zdrowiem psychicznym. Poinsett powiedział, że wiele czynników może mieć wpływ na korelacje między przewlekłym stresem i chorobą psychiczną.

Sonia Krishna, dyrektor medyczny zachowania zdrowia w południowym Los Angeles, powiedziała, że nowe badania prowadzą do zmian, w jaki sposób specjaliści widzą przewlekły stres i jego długoterminowe skutki fizyczne i psychiczne. ?Skoro wiemy już, że mózg został całkowicie zmieniony, to należy opracować nowe strategie. Idea ?nierównowagi chemicznej? w mózgu może być tak naprawdę ?nierównowagą neuronową?.

Bartłomiej Kapliński

W skrócie: odrobina stresu jest dobra dla zdrowia

Stres nie ma dobrej reputacji. Jednakże nie zawsze jest to coś złego. W małych dawkach stres jest dobry i pozwala nam skonfrontować się z trudnościami życia codziennego. Naukowcy z uniwersytetu w Berkeley w USA przedstawiają szczegółowo, w jaki sposób umiarkowany stres może działać na mózg i poprawiać wydolność ... czytaj więcej

Czy stres może pogorszyć pamięć?

Nowe badanie pokazuje, że stres może o wiele więcej niż tylko cię wykończyć emocjonalnie i fizycznie. Albowiem, jak sugeruje teraz całkiem nowe badanie, stres może również wpłynąć na twoją pamięć. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy