Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Choroby tarczycy - objawy, rozpoznanie, leczenie

Choroby tarczycy - objawy, rozpoznanie, leczenie

dodane 2019-04-04 17:50

Tarczyca jest pojedynczym gruczołem dokrewnym usytuowanym w obrębie szyi. Jej zadaniem jest wytwarzanie hormonów kontrolujących ciepłotę ciała i prawidłową przemianę materii, dzięki nim zyskujesz napęd do życia, a organizm może się prawidłowo rozwijać.

Działanie gruczołu wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i rozrodczego. U dzieci może mieć także wpływ na to, jak szybko maluch rośnie. Chorób tarczycy nie wolno więc lekceważyć.

Główne choroby tarczycy i ich objawy

Jeżeli chodzi o schorzenia, które mogą dotknąć ten niezwykle ważny gruczoł to wyróżniamy jego niedoczynność i nadczynność.

Niedoczynność tarczycy polega na tym, że gruczoł ten nie pracuje prawidłowo i wytwarza zbyt małą liczbę hormonów. Sytuacja ta charakteryzuje się spowolnieniem funkcji psychicznych i motorycznych, sennością, marznięciem, suchością skóry, wypadaniem włosów, zaparciami, przybywaniem na wadze, obrzękiem powiek i twarzy, chrypką, hipercholesterolemią a u dzieci powoduje zaburzenia rozwoju ogólnego. Niedoczynność tarczycy początkowo nie jest groźna, jednak jej najbardziej zaawansowane stadia mogą spowodować śpiączkę, a nawet śmierć.

Nadczynność tarczycy jest więc całkowitym przeciwnieństwem niedoczynności. Polega ona na nadmiernej produkcji oraz sekrecji tyroksyny i trijodotyroniny. Charakteryzuje się stałym uczuciem gorąca, chudnięciem, przyspieszoną czynnością serca, nadmierną pobudliwością nerwową i osłabieniem siły mięśniowej. Objawy w dużej mierze uzależnione są od wieku chorego i długości trwania choroby.

Do głównych objawów schorzeń dotykających tarczycy należy pojawienie się tak zwanego wola tarczycy, które stanowi widoczne i wyczuwalne powiększenie gruczołu. W większości przypadków wole nie powoduje żadnych objawów chorobowych, jeśli jednak tarczyca zanadto się powiększy, może uciskać okoliczne tkanki. W takiej sytuacji pacjent może odczuwać dolegliwości takie jak uczucie ucisku wokół szyi oraz przewlekłe podrażnienie gardła lub zmiana barwy głosu spowodowana przez ucisk strun głosowych.

Rozpoznanie chorób tarczycy

Podstawą rozpoznania choroby tarczycy jest wykonanie odpowiednich badań podmiotowych i przedmiotowych pacjenta. Odpowiednie badania laboratoryjne są teraz łatwo dostępne i polegają one na oznaczeniu poziomu hormonów oraz innych związków np. przeciwciał czy markerów nowotworowych w ciele pacjenta. Do rutynowych badań, należących do gestii lekarza pierwszego kontaktu zalicza się OB krwi, morfologię oraz oznaczenia poziomu cholesterolu TSH.

Co więcej chory na własną rękę może podjąć się sprawdzenia swojego stanu zdrowia, regularnie przez 10 dni zaraz po przebudzeniu mierząc swoją temperaturę ciała. U osoby zdrowej średnia temperatura powinna wynosić 36,4-36,7 stopni celcjusza. Jeżeli temperatura ta jest zaniżona może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Wynik zawyżony natomiast o nadczynności. Należy jednak pamiętać, że sami nigdy nie możemy stawiać sobie diagnozy.

Leczenie chorób tarczycy

Leczenie nadczynności tarczycy polega przede wszystkim na hamowaniu wydzielania HT za pomocą leków, np. metizolu lub methyltiouracylu, co prowadzi do wyleczenia 50 procent przypadków.

Niedoczynność tarczycy leczy się przewlekłym podawaniem preparatu tyroksyny. Na początku stosuje się małe dawki leku. Następnie ustala się dawki w proporcji do ciężaru ciała, uwzględniając jednak indywidualną reakcję na preparat.

Zabiegi operacyjne zaleca się pacjentom, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową tarczycy, wole zamostkowe lub śródpiersiowe, a także wole dużych rozmiarów, które uciska na drogi oddechowe.

W większości przypadków zacharowań na tarczycę nie są to dolegliwości zagrażające życiu pacjenta. Jednak, tak jak w przypadku innych chorób zbyt późne rozpoznanie i podjęcie leczenia choroby może prowadzić do komplikacji.

Autor: Eliza Jakóbczyk

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest związana z niedoborem hormonów tarczycy. Można wyróżnić dwa rodzaje niedoczynności: pierwotną i wtórną. Pierwotna powstaje w związku z chorobami tarczycy, a wtórną wywołuje uszkodzenie przysadki lub podwzgórza. Choroba stosunkowo częściej spotykana jest u kobiet.... czytaj więcej

Objawy chorób tarczycy

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł znajdujący się w organizmie każdego człowieka. Jego główna funkcja polega na produkcji hormonów, takich jak: tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazywać, że z tarczycą dzieje się coś złego.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy