Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Choroba Parkinsona zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego

Choroba Parkinsona zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego

dodane 2011-06-24 10:44

Osoby, które cierpią na chorobę Parkinsona, są aż do dwóch razy bardziej zagrożone niż pozostali zachorowaniem na śmiertelnego raka skóry, według pewnej ostatnio przeprowadzonej metaanalizy, odnoszącej się do 12 badań i opublikowanej niedawno.

Opierając się na ponad dziesięciu badaniach, przeprowadzonych między rokiem 1965 a rokiem 2010, narodowy instytut amerykański nauk o zdrowiu środowiskowym, udowodnił, co zostało opisane w arykule opublikowanym w przeglądzie naukowym Neurology, iż istnieje zaostrzone ryzyko czerniaka złośliwego u osób chorych na chorobę Parkinsona.

Według tych naukowców, kobiety cierpiące na tę chorobę neurodegeneracyjną są aż 1,5 razy bardziej zagrożone niż pozostała populacja zachorowaniem na czerniaka złośliwego, czyli na najbardziej niebezpieczną postać raka skóry, jak donosi Agence France Presse .

Mężczyźni z kolei są aż dwa razy bardziej zagrożeni niż pozostali.

Jednakże, nie ukazał się żaden inny związek między chorobą Parkinsona a innymi typami raka skóry, kiedy naukowcy przeanalizowali 12 badań, które posłużyły do tej metaanalizy.

Jedno z możliwych wyjaśnień tego związku między chorobą Parkinsona a czerniakiem złoślwiym jest to, że obydwie choroby mogą mieć wspólne czynniki ryzyka - genetyczne albo środowiskowe, wyjaśnia pan Honglei Chen, autor analizy, cytowany przez Agence France Presse .

Badacz precyzuje natomiast, że zrozumienie tego związku jest jeszcze bardzo częściowe.

Choroba Parkinsona dotyka od 5 000 000 do 10 000 000 ludzi na całym świecie, a około 132 000 przypadków czerniaka złośliwego jest diagnozowanych na poziomie światowym każdego roku, według liczb, które podaje Światowa Organizacja Zdrowia.




Ostra grypa zwiększa ryzyko choroby Parkinsona: badania UBC

Ostra grypa podwaja prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona w późniejszym okresie życia, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Odwrotna jest jednak sytuacja osób, które miały typowy przypadek odry jako dzieci - są one o 35 procent mniej narażone na rozwój choroby Parkinsona – zaburzeni... czytaj więcej

Czerniak złośliwy: ipilimumab pozwala przeżyć 10 lat

Badanie, które przedstawiono w Amsterdamie na kongresie naukowym na temat raka, ujawnia zachęcające rezultaty. Naukowcy obserwowali dużą liczbę pacjentów chorych na zaawansowanego czerniaka złośliwego i leczonych ipilimumabem. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy