Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Chirurgia gastryczna to skuteczna broń w walce z cukrzycą

Chirurgia gastryczna to skuteczna broń w walce z cukrzycą

dodane 2013-09-10 08:12

Chirurgiczne leczenie otyłości to nie tylko odchudzanie. Amerykańskie prace opublikowane w magazynie Science pokazują, że chirurgia gastryczna zwalcza też cukrzycę. Po zaledwie kilku tygodniach po operacji u wielu pacjentów stwierdza się normalizację poziomów cukru we krwi, a część z nich może nawet zawiesić swoje leczenie antycukrzycowe.

I to zanim jeszcze w ogóle dojdzie do znaczącej redukcji wagi.

Dr Yann Matussiere z Clinique de la Sauvegarde w Lyon mówi: - Istnieje wiele typów chirurgii gastrycznej. Najlepsze działanie na cukrzycę mają by-passy. Jest to nieodwracalna operacja, która polega na prawie całkowitym obejściu żołądka – górna część organu jest wiązana bezpośrednio z jelitem cienkim, a pacjent chudnie dzięki masywnej redukcji ilości spożywanego jedzenia oraz zmniejszeniu absorpcji pożywienia w jelitach.

Naukowcy z Harvard University odtworzyli ten typ operacji u zwierząt. Ich rezultaty potwierdzają, że w ciągu kilku tygodni po operacji, tkanka układu pokarmowego zwierząt przystosowała się do swojej nowej funkcji.

Obrazowanie metodą tomografii TEP pozwoliło stwierdzić też „przeprogramowanie” metabolizmu jelitowego. Komórki tkanki jelitowej zaczynają potrzebować więcej energii dla swojego rozwoju, a więc pobierają więcej cukru z krwi, co pozwala obniżyć poziom glukozy we krwi.

Prof. Bernard Thorens z Universite de Lausanne mówi: - Hipoteza przedstawiona w tym artykule jest bardzo interesująca. Ale ten wpływ na cukrzycę zależy od wielu czynników. Przypominam, że zadaniem żołądka i jelit jest trawienie. Wydzielają więc takie enzymy jak grelina, GLP-1 czy cholecystokinina, które oddziałują na wydatek energetyczny i na pobieranie żywności .

Brutalna modyfikacja przewodu pokarmowego wpływa więc też na syntezę tych hormonów, zdaniem tego naukowca.

W pierwszych dniach po operacji gwałtownie spada liczba zjadanych kalorii – jest to poważny stres dla organizmu, do którego musi się przystosować. A nawet u zdrowych ludzi ciężka dieta powoduje modyfikacje, które w ciągu kilku godzin zwiększą wrażliwość na insulinę.

Chirurgia żołądka pomaga w walce z cukrzycą, ale nie leczy jej

Po operacji pomostowania żołądka, cukrzyca znika z życia niektórych ludzi, często nawet przed zrzuceniem wagi. Czy oznacza to, że tego typu operację leczą cukrzycę? Niekoniecznie, jak wynika z największej bazy danych długoterminowych badań chorych po operacji bariatrycznej. Dla większości badanych cukrzyca albo w ogóle n... czytaj więcej

Otyłość: nowe geny predyspozycji do otyłości zidentyfikowane u dziecka

Według nowego badania, naukowcom udało się zidentyfikować dwa nowe geny, które predysponują do otyłości u dziecka. Odkrycie to przenosi nowe wiadomości na temat potencjalnych przyczyn tej choroby. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy