Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Centrum mowy nie znajduje się tam, gdzie uważaliśmy

Centrum mowy nie znajduje się tam, gdzie uważaliśmy

dodane 2012-02-04 10:30

W mózgu, centrum mowy wcale nie jest usytuowane w tym miejscu, o którym naukowcy myśleli od końca XIX wieku. Odkrycie, podane do publicznej wiadomości przez zespół badaczy amerykańskich, może bardzo znacznie podburzyć podwaliny neurologii.

Centrum mowy nie mieści się wcale w tylnej części kory mózgowej, w pobliżu kory słuchowej, gdzie są odbierane dźwięki, tak jak to uważali kiedyś naukowcy, zresztą aż do tej pory.

Albowiem, badacze amerykańscy pochylili się nad tą kwestią i stwierdzili, że strefa ta, nazywana ośrodkiem Wernickego, od nazwiska neuologa, który zlokalizował ją w XIX wieku, znajduje się w rzeczywistości bliżej przodu mózgu, z drugiej strony kory słuchowej.

Odkrycie to, przedstawione na łamach roczników amerykańskiej akademii nauki (PNAS) zostało zrealizowane dzięki analizie ponad stu badań i obrazów mózgu.

Jeżeli odkrycie to się potwierdzi, trzeba będzie na nowo napisać wszystkie podręczniki do neurologii i medycyny,
stwierdza doktor Joseph Rauschecker, z wydziału nauk neurologicznych z uniwersytetu w Georgetown, w Waszyngtonie.

Ale ta lokalizacja centrum mowy może pozwolić teraz na zapewnienie skuteczniejszej terapii ludziom cierpiącym na uszkodzenia mózgowe oraz na zaburzenia mowy. Odkrycie to ma więc ogromne znaczenie, ponieważ okazuje się, że centrum to znajduje się w tym samym miejscu co ostatnio odkryta strefa u naczelnych, która pozwala im wysyłać i rozumieć dźwięki.

Dla naukowców jest to dowód na to, że źródła mowy u ludzi i u małp są bliższe niż mogliśmy to sobie wyobrazić, jak podkreśla doktor Joseph Rauschecker.

Cytowany przez Agence Frence Presse , doktor Joseph Rauschecker podsumowuje w ten sposób: postęp ten pozwala myśleć, że architektura mózgowa i przetwarzanie mowy między dwoma gatunkami są o wiele bardziej podobne, niż wiele osób mogłoby uważać.

Ich mózg jest inny

Mózgi psychopatów są inne od mózgów innych ludzi i posiadają mniej połączeń między korą przedczołową a jądrem migdałowatym, donosi ostatnie badanie przeprowadzone przez badaczy amerykańskich. czytaj więcej

Objawy zaburzenia czucia

Przyczyn zaburzenia czucia moze być wiele. Zaburzenie to wynika z dysfunkcji receptorów czuciowych umiejscowionych w różnych miejscach na ciele człowieka. Zwykle przyczyn tego schorzenia upatruje się w chorobach neurologicznych, które są bardzo zróżnicowane.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy