Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Brazylia drży ze strachu przed epidemią dengi w Rio

Brazylia drży ze strachu przed epidemią dengi w Rio

dodane 2012-02-20 08:14

Podczas gdy brazylijskie miasto Rio de Janeiro właśnie gości tysiące turystów, którzy przybyli tam z okazji kończącego się karnawału, minister brazylijski do spraw zdrowia, pan Alexandre Padilla, zaczyna naprawdę obawiać się historycznej epidemii dengi.

Coroczny, mityczny, barwny karnawał na ulicach Rio de Janeiro to narodowe święto brazylijskie, chyba najbardziej popularne, nie tylko w Brazylii zresztą, bo na całym świecie również. Stąd też zresztą te tysięczne rzesze turystów.

Ale, poza organizacją tych wszystkich obchodów, rząd brazylijski ma zupełnie inne zmartwienie. Prawdziwe zmartwienie. Brazylijski minister zdrowia, Alexandre Padilla ogłosił tuż przed karnawałem, że miasto Rio de Janeiro jest naprawdę zagrożone aktualnie historyczną epidemią tej choroby tropikalnej.

W czasie wywiadu udzielonego radiu i telewizji publicznej, minister zdrowia powiedział: oceniam, że Rio de Janeiro jest zagrożone pojawieniem się tego roku jednej z najgorszych epidemii dengi. Najgorszej pod względem liczby przypadków, w całej historii tego miasta .

Denga jest chorobą wirusową, rozprzestrzeniającą się przez komary z gatunku Aedes Aegypti . Jej objawy to bardzo silna gorączka, bóle głowy, a także bóle mięśniowe. Denga również może mieć postać krwotoków i okazać się śmiertelna.

Wirus typu 4, najmniej powszechny, odpowiedzialny za tę chorobę, aktualnie dominuje w Rio de Janeiro. Jednakże, według słów brazylijskiego ministra zdrowia, nie jest to najcięższy typ wirusa dengi i nie stanowi on śmiertelnego zagrożenia.

Do tej pory, w 2012 roku, zarejestrowano w Rio de Janeiro już 3 499 przypadków dengi. Dla porównania, w całym 2011 roku zarejestrowano zaledwie 2 322 przypadku, jak podaje oficjalna agencja Agencia Brasil.

Jednakże, do dzisiejszego dnia, nie zarejestrowano jeszcze żadnego przypadku śmiertelnego tej choroby. A nawet jeszcze lepiej: liczba przypadków dengi spadła o 62% w tym roku w całej reszcie kraju, poza Rio de Janeiro, jak podaje rząd brazylijski.

Pierwsza szczepionka przeciwko dendze oczekiwana na 2015 rok

Jedynie szczepionka będzie w stanie wyeliminować wirusa odpowiedzialnego za tę „grypę tropikalną”. Badania już się rozpoczęły. W wielu krajach Azji, w dniu 15 marca, obchodzono D-day. Nie ma to nic wspólnego z obchodami kolejnej rocznicy lądowania w Normandii, albowiem D oznacza tutaj „dengę”. Trzy czwarte ... czytaj więcej

Rozwiązano XIX-wieczną zagadkę żółtej febry

Badania, które przeprowadził historyk dr Tim Lockley  - i które zostały opublikowane w dzienniku Social History - tłumaczą dlaczego w 1854 roku ponad połowę z 650 ofiar żółtej febry, która zaatakowała amerykańskie miasto Savannah w stanie Georgia, stanowili irlandzcy imigranci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy