Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

dodane 2014-01-08 10:10

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu.

Zbyt mała ilość snu powiązana była z otyłością, cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, a nawet zwiększonym ryzykiem wypadków drogowych. Zaleca się, aby dorośli spali siedem do dziewięciu godzin na dobę. Jednak 30% populacji Stanów Zjednoczonych nie śpi wystarczająco długo.

Jeśli chodzi o zdrowie mózgu, ostatnie badania wskazują, że dobry sen może być ważny dla wzmocnienia tkanki łącznej naszego mózgu: przetwarzanie wspomnień i utrzymania zdrowego mózgu poprzez zapobieganie utraty tkanki mózgowej.

U dzieci, sen jest bardzo istotnym czynnikiem dla dojrzewania mózgu, zwłaszcza wzmocnienie tkanki łącznej pomiędzy lewą i prawą półkulę mózgu podczas snu, według najnowszych badań Uniwersytetu Kolorado w Boulder. Badanie zostało przeprowadzone u dzieci 2, 3 i 5 letnich. Wskazuje ono, że sen jest związany z rozwojem mózgu poprzez wzmocnienie więzi między dwiema półkulami.

Według badań Uniwersytetu w Tybindze, podobnie u dorosłych, sen jest związany z przetwarzaniem i przechowywaniem tego, czego się nauczyliśmy i napotkaliśmy ciągu dnia. Podczas snu materiały, których nauczyliśmy się w ciągu dnia są przechowywane jako pamięć długotrwała, co sprawia, że w przyszłości łatwiej przyswajamy naukę. W badaniu analizowano możliwości zapamiętywania dzieci w wieku od 8 do 11 lat oraz młodzieży, pokazując szereg działań, po których albo poszli spać, albo czuwali cały kolejny dzień. Grupa, która spała znacznie lepiej zapamiętała poprzednie testy, niż członkowie grupy, którzy nie spali.

Ważne również by dodać, że w ogóle dzieci były lepsze w zapamiętaniu niż starsi. Ważne jest jednak dla nas wszystkich, a szczególnie dla dzieci, aby przespać całą noc w celu przetworzenia i zapamiętania wspomnień.
Ostatnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet Uppsali w Szwecji wskazują, że brak snu może prowadzić do utraty tkanki mózgu. W stosunkowo niewielkim badaniu (n = 15), grupa zdrowych młodych mężczyzn była pozbawiona snu na jedną noc, a potem kolejną noc spała pełne osiem godzin. W następstwie utraty snu, stężenie we krwi mężczyzn z dwóch cząsteczek zwykle znajduje się w mózgu (NSE i S-100B) znacznie wzrosły w porównaniu do normalnego snu. Wzrost tych cząsteczek jest świadkiem podczas uszkodzenia i zwyrodnienia mózgu, co wskazuje, że brak snu może powodować utratę tkanki mózgowej lub chorób neurodegeneracyjnych. Normalne osiem godzin snu na dobę może być kluczowe w utrzymaniu zdrowego mózgu.

Dodatkowe badania ubiegłego roku wykazały sposoby na poprawę snu.

University of Florida i Research Triangle Park wykazały, że palacze śpią znacznie mniej niż osoby niepalące, a ci, którzy rzucili palenie znacznie poprawili swój sen.

Badanie oszacowano, że każdy wypalony papieros utożsamiany jest z utratą 1,2 minuty na sen. Podobnie, badania opublikowane w Journal of Clinical Medicine pokazały, że przyjmowanie kofeiny późnym popołudniem (nawet na sześć godzin przed zaśnięciem) może zakłócać sen. W rzeczywistości, 2 -3 filiżanki kawy na sześć godzin przed snem są wystarczające, by znacznie zmniejszyć całkowity czas snu o ponad godzinę. Autorzy badania sugerują unikanie kofeiny po 17.

Wreszcie, badania z Mayo Clinic wykazały, że stosowanie smartfonów lub tabletów przed snem nie musi zakłócać snu. Jasne światło emitowane z tabletów i smartfonów oceniana była jako zakłócenie melatoniny (hormonu, który reguluje naturalny sen), w związku z tym powoduje zakłócenia snu. Badanie to wykazało jednak, że używanie tabletu lub smartfona przy ustawieniach niskiej do połowy poziomu jasności i trzymając urządzenie w odległości przynajmniej 14 cm od twarzy, nie powoduje zakłócenia snu.

Osoby, które śpią mniej niż pięć godzin lub więcej niż dziewięć godzin na dobę, częściej identyfikują się jako osoby niższego ogólnego stanu zdrowia, co oznacza, że ??musimy spać w według zaleceń snu. Pierwsze siedem do dziewięciu godzin nocnych dobrej jakości snu może pomóc wzmocnić połączenia mózgu.

Autor: Magda Strzykalska

Brak snu może zmniejszyć mózg

Czy brak snu może mieć wpływ na wielkość mózgu? To możliwe - wskazują ostatnie badania, opublikowane w internetowym wydaniu pisma ?Neutrology?. czytaj więcej

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

Niewysypianie się przez dłuższy okres czasu, powoduje podnoszenie się ciśnienia krwi w nocnych godzinach.Oto najnowsze badania Kliniki Mayo, które zostały zaprezentowane podczas 64. dorocznej Sesji Naukowej Uniwersytetu Kardiologicznego w San Diego.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy