Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Brak snu może zmniejszyć mózg

Brak snu może zmniejszyć mózg

dodane 2014-09-15 12:33

Czy brak snu może mieć wpływ na wielkość mózgu? To możliwe - wskazują ostatnie badania, opublikowane w internetowym wydaniu pisma „Neutrology”.

Europejscy naukowcy przebadali 147 dorosłych między 20. a 84. rokiem życia. Sprawdzili związek problemów ze snem (takich, jak np. bezsenność) z objętością mózgu uczestników badania, poddając ich dwukrotnie rezonansowi magnetycznemu. Pierwszy skan został wykonany zanim uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący ich nawyków związanych ze snem. Drugi – około 3,5 roku później.

Kwestionariusz pokazał, że 35 procent badanych wykazuje objawy bezsenności. Badacze zauważyli, że zmniejszenie objętości lub rozmiaru mózgu było gwałtowniejsze u osób dotkniętych problemami ze snem, niż u tych, którzy sypiają dobrze.

Spadek był jeszcze bardziej znaczący u badanych w wieku powyżej 60 lat.

Za mało snu = problemy z pamięcią...

Liczne badania wykazywały już wagę snu oraz skutki, jakie dla naszego mózgu ma jego niedobór. Doskonale wiemy, że bezsenność może mieć swój wkład w rozwój schorzeń takich, jak choroba Alzheimera czy demencja.

Zatem oczywiste jest, że jeśli brak snu może prowadzić do zaniku pamięci, to może również wpływać negatywnie na wielkość mózgu.

…i wiele innych

- Zdajemy sobie sprawę, że brak snu może prowadzić do problemów każdego rodzaju - mówi niezwiązany z analizowanymi tu badaniami dr Neal Maru, neurolog i specjalista w dziedzinie snu z Integrated Sleep Services w Alexandrii (Virginia). - Bezsenność może oddziaływać na nasz układ odpornościowy, stan układu krążenia, wagę i – oczywiście – pamięć. Jednak nadal nie wiemy dlaczego. - dodaje.

Badania pokazały, że bezsenność może przyczyniać się do wzrostu stężenia białek w mózgu, które atakują jego komórki. Dlatego tę układankę, jaką jest nasz mózg, próbujemy układać ciągle na nowo.

Od czego się to zaczyna?

- Nie wiadomo jeszcze, czy zła jakość snu jest przyczyną, czy skutkiem zmian w strukturach mózgu – mówi Claire Sexton z University of Oxford w Wielkiej Brytanii.

Istnieją skuteczne metody leczenia bezsenności. Przyszłe badania powinny więc sprawdzić, czy poprawa jakości snu może zmniejszać tempo spadku objętości mózgu. Jeśli okaże się, że tak, poprawa ludzkich zwyczajów związanych ze snem powinna stać się ważnym sposobem na poprawę zdrowia umysłu.

Anna Orzechowska

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

Niewysypianie się przez dłuższy okres czasu, powoduje podnoszenie się ciśnienia krwi w nocnych godzinach.Oto najnowsze badania Kliniki Mayo, które zostały zaprezentowane podczas 64. dorocznej Sesji Naukowej Uniwersytetu Kardiologicznego w San Diego.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy