Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Brak słońca zwiększa ryzyko cukrzycy

Brak słońca zwiększa ryzyko cukrzycy

dodane 2011-08-07 08:11

Ostatnie badanie australijskie wskazuje, że zbyt rzadka ekspozycja na słońce może zwiększać ryzyko cukrzycy u milionów osób, a to z powodu braku witaminy D. Jeśli już nawet wiedzieliśmy, że brak słońca jest bardzo bardzo zły dla samopoczucia, to wydaje się teraz, że konsekwencje zbyt rzadkiego kontaktu ze słońcem są jeszcze bardziej poważne niż to.

Tak przynajmniej zdaje się pokazywać ostatnie badanie przeprowadzone przez badaczy z Melbourne Pathology w Australii.

Na podstawie swoich prac, badacze z Australii ujawnili, iż udało im się ustalić związek między brakiem słońca a zaostrzonym ryzykiem cukrzycy. Związek ten ma się wyjaśniać przez zbyt niski poziom witaminy D w organizmie.

W rzeczywistości, molekuła ta jest syntezowana przez nasze własne ciało z pochodnej cholesterolu i pod wpływem działania promieniu UV słońca. Molekuła ta następnie bierze udział w wielu procesach naszego organizmu, ale aż do tej pory nie była ona jeszcze powiązana z zagrożeniem cukrzycą.

W praktyce, naukowcy uważają, że możemy mówić o niedoborze witaminy D kiedy jej poziom we krwi jest niższy od 50 nanomoli na litr (istnieje również inna norma, ustalająca minimalny poziom na 75 nanomoli na litr).

W przebiegu swoich prac, badacze australijscy przetestowali krew 5 200 osób i ustalili, że dla każdych dodatkowych 25 nanomoli na litr witaminy D, ryzyko cukrzycy zmniejszało się o 24%.

Badanie to wskazuje w ten sposób, że uzupełnianie poziomu witaminy D może – być może – zredukować zagrożenie cukrzycą u osób wrażliwych.

Konkluzja, która wymaga innych badań


Jednakże, rezultaty tych prac nie ją jednoznaczne. Doktor Victoria King z Diabetes UK wyjaśnia w ten sposób w Daily Express: nie jest możliwe zalecanie suplementów w oparciu o rezultaty tego badania, a ludzie nie powinni ich postrzegać jako szybkiego rozwiązania.

Diabetes UK
finansuje aktualnie badania na Uniwersytecie w Glasgow, które mają na celu określić, czy pacjenci dotknięciu cukrzycą typu 2 mogą wyciągnąć korzyści z suplementów witaminy D.

W oczekiwaniu na rezultaty, doktor King precyzuje jeszcze, że najlepszym sposobem na ograniczenie ryzyka jest zdrowe jedzenie oraz regularna aktywność fizyczna.

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej

Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

witamina D

W okresie małego nasłonecznienia warto też podawać dzieciom witaminę D aby zapobiec krzywicy, podnieść dzieciom odporność. Moja córka od samego urodze...

30-05-2015 10:28

~Rutka

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy