Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Alzheimer może być przenoszony, jak sugeruje badanie

Alzheimer może być przenoszony, jak sugeruje badanie

dodane 2011-10-12 08:22

W niektórych przypadkach, choroba Alzheimera może być w rzeczywistości rezultatem infekcji, a nawet może być chorobą zakaźną, delikatnie sugeruje pewne badanie. Badanie to zostało przeprowadzone na myszach laboratoryjnych, a ukazało się ono w dzienniku Molecular Psychiatry.

Na czym polegało doświadczenie? Otóż, badacze wprowadzili do organizmu myszy ludzką tkankę mózgową, pobraną od pacjenta chorego na chorobę Alzheimera. Okazało się, że u myszy pojawiło się uszkodzenie mózgu charakterystyczne właśnie dla tej choroby neurodegeneracyjnej.

Co gorsza, po jakimś czasie badacze stwierdzili, że uszkodzenie to rozprzestrzeniło się na cały mózg nieszczęsnego gryzonia. Dodatkowo, mysz, której wprowadzono tkankę mózgową od zdrowego człowieka, nie wykazała żadnych oznak choroby.

Nasze odkrycia pokazują, iż istnieje naprawdę taka możliwość, że niektóre przypadki choroby Alzheimera mogą wynikać ze swojego rodzaju procesu infekcji, na obraz choroby szalonych krów, która właśnie jest wynikiem infekcji protein nazywanych prionami, jak wyjaśnia autor omawianego badania, Claudio Soto. Claudio Soto jest profesorem neurologii w szkole medycznej uniwersytetu w Teksasie, w Houston (The University of Texas Medical School).

Analogie między chorobą Alzheimera a chorobą szalonych krów

Mechanizm, który leży u podłoża choroby Alzheimera, jest bardzo podobny do mechanizmu choroby prionowej, czyli słynnej przed laty choroby szalonych krów, wyjaśnia jeszcze profesor Soto. Angażuje on bowiem normalną proteinę, która staje się nienormalną, zniekształconą, i jest w stanie rozprzestrzeniać się w całym mózgu poprzez transformowanie dobrych protein w te złe.

Złe proteiny akumulują się w mózgu, tworząc złogi płytek, słynnych płytek starczych. A te złogi, jak uważają badacze, są odpowiedzialne za zabijanie komórek nerwowych.

W ten sposób pojawia się choroba Alzeimera,
wyjaśnia profesor Claudio Soto.

Ostrożność mile widziana

Aczkolwiek, nowe odkrycia są na razie jeszcze bardzo wstępne, podkreśla profesor. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, czy ten sam proces wchodzi w grę u ludzi. Przypomnijmy, opisywane tutaj rezultaty dotyczyły jedynie myszy „zarażonej” tkanką mózgową osoby chorej na chorobę Alzheimera.

Podobnych doświadczeń nie da się przeprowadzić na ludziach. Dodatkowo, do przeniesienia choroby doszło w wysoce sztucznych, laboratoryjnych warunkach – z całą pewnością, żadna osoba chora na Alzheimera na tym świecie nigdy czegoś podobnego nie doświadczyła.

Nie chodzi tutaj o zarażenie poprzez kichnięcie albo uścisk dłoni. Badacze lubią przeprowadzać eksperymenty, aby określić, czy taka sama transmisja może dokonać się w bardziej naturalny sposób, dodaje jeszcze profesor Soto.

Stany Zjednoczone walczą ze strachem przed chorobą Alzheimera

Administracja prezydenta Baracka Obamy określiła chorobę Alzheimera jako jedną z najbardziej przerażających dolegliwości zdrowotnych, przy okazji przedstawiając pierwszą narodową strategię pozwalającą  zwalaczać tę wyniszczającą chorobę.... czytaj więcej

Choroba Alzheimera: badania idą do przodu

Międzynarodowa Konferencja na temat choroby Alzheimera została otwarta w Paryżu 17 lipca 2011 roku. Ponad 5 000 ekspertów zebrało się na pięć dni, aby wymienić się rezultatami swoich ostatnich badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi, a w szczególności nad chorobą Alzheimera, która tak niepokoi wszystkich lekarzy, p... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy