Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Alkohol powoduje raka wątroby i inne choroby tego narządu

Alkohol powoduje raka wątroby i inne choroby tego narządu

dodane 2014-12-13 10:12

Lekarze apelują, by pacjenci pamiętali o związkach między piciem alkoholu a rakiem wątroby i innymi chorobami tego organu.

United European Gastroenterology (UEG), organizacja zrzeszająca europejskich gastrologów, popiera drugi światowy tydzień świadomości szkodliwego wpływu alkoholu na organizm (AWARH). UEG wzywa, by pamiętać o związku między nadmierną konsumpcją alkoholu a poważnymi chorobami wątroby, w tym nowotworami. Jak dodają lekarze, rak wątroby zabija w ciągu roku około 746 tysięcy ludzi, co sprawia, że jest drugim w kolejności rakiem pod wzlęgem śmiertelności.

Skutki nadużywania alkoholu

Według badań to w Europie spożywa się najwięcej alkoholu. Statystyki wykazują, że tylko od 1995 roku w Anglii, Szkocji, Walii i Finlandii częstotliwości zachorowania na alkoholową chorobę wątroby wzrosła aż o 120%. Najczęstszym powodem tej choroby jest nadmierne spożywanie alkoholu. Także w tych krajach najczęściej w Europie ludzie popadają na inne choroby wątroby.

Nadużywanie alkoholu wywołuje także straty społeczno-ekonomiczne. Leczenie skutków nadużywania alkoholu to roczny wydatek rzędu 155 milionów dolarów, co znacznie obciąża budżet służby zdrowia.

Rzecznik UEG, profesor Patrizia Burra podkreśla, że należy jak najszybciej opracować metodę walki z alkoholową chorobą wątroby, zwłaszcza, że to jedna z najczęstszych dolegliwości tego organu. - Nadużywanie alkoholu przez młodych ludzi powoduje, że duże nakłady finansowe przeznaczamy na leczenie chorób i dalsze badania. Musimy znaleźć skuteczną metodę leczenia chorób i raka wątroby - dodaje profesor Burra.

Pić odpowiedzialnie

UEG przygotowała spis zasad, które gwarantują bezpieczne spożycie alkoholu i redukują ryzyko rozwoju choroby wątroby:

  • Zrezygnuj z alkoholu przez 2-3 dni w tygodniu, by wątroba mogła się zregenrować.
  • Mężczyźni nie powinni pić więcej, niż 3-4 drinki dziennie i łącznie 21 w tygodniu.
  • Kobiety nie powinny pić więcej, niż 2-3 drinki dziennie i łącznie 14 w tygodniu.
  • Nie lekceważ objawów i szukaj pomocy u lekarza, gdy odczuwasz ból w dolnej części żeber i dokucza ci brak energii i nudności.

Gabriela Będkowska

Objawy alkoholowych chorób wątroby

W razie wystąpienia objawów należy całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu. Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Jeżeli odczuwa się bardzo silną potrzebę picia alkoholu, można zgłosić się do poradni leczenia uzależnień.... czytaj więcej

Objawy alkoholowego zapalenia wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby może pojawić się u osób, które spożywają nadmierne ilości alkoholu etylowego. Zapalenie może wywoływać również powikłania w innych narządach. Po zdiagnozowaniu choroby, bardzo ważna jest natychmiastowa rezygnacja z alkoholu oraz absencja zachowana do końca życia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy