Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Akupunktura jest skuteczna przeciwko przewlekłemu zapaleniu oskrzeli

Akupunktura jest skuteczna przeciwko przewlekłemu zapaleniu oskrzeli

dodane 2012-06-18 14:14

Naukowcy z japońskich uniwersytetów w Tokio, w Kioto oraz w Osace, przeprowadzili doświadczenie, które zadziwiło ich kolegów po fachu. Badanie zostało przedstawione w przeglądzie naukowym Archives of Internal Medicine. Profesor Masao Suzuki i jego współpracownicy zaprosili do swojego eksperymentu 68 osób, które następnie podzielili na dwie grupy. Wszyscy uczestnicy projektu byli chorzy i leczeni na przewlekłe zapalenie oskrzeli, a dokładniej na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, w stadium 2, 3 albo 4.

Eksperyment trwał 12 tygodni, a w tym czasie jedna grupa korzystała z cotygodniowych sesji akupunktury (20 punktów na ciele, precyzyjnie określonych przez protokół badania). Druga grupa „korzystała” z fałszywej terapii, ponieważ żadna igła nie została wbita w skórę.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej, akupunktura polega na uwalnianiu zablokowanej energii życiowej (qi), krążącej w ciele. Energia ta podąża stałymi trasami, „południkami”, które w większości przechodzą przez główne organy, takie jak płuca.

Ale pojęcie braku równowagi (suchy-wilgotny, zimny-gorący, pusty-nadmiar), który odpowiada za chorobę, według podstaw akupunktury, nie pokrywa się z pojęciem rozumianym przez medycynę zachodnią. 

Zaskakujące rezultaty

Profesor Nicolas Roche, pneumolog ze szpitala Hôtel-Dieu w Paryżu, stwierdza: rezultaty tego eksperymentu jednogłośnie opowiadają się akupunkturą jako terapią przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. A jednak, nie zmienia to faktu, że adeptom klasycznej medycyny zachodniej sprawiają prawdziwy kłopot.

W testach marszu, chorzy po sesjach „prawdziwej” akupunktury mieli mniejszą zadyszkę (ponad 3,5 punktu mniej w skali zadyszki, która liczy 10 punktów). Co więcej, przebiegali dłuższy dystans w ciągu 6 minut (blisko o 80 metrów wiecej średnio; generalnie chorzy przebiegają ok. 400 m). Stwierdzono u nich także lepszy poziom natlenienia.

Japońscy badacze wzięli pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, aby ocena ewentualnych skutków akupunktury była tak rzetelna, jak to tylko możliwe.

Przewodniczący stowarzyszenia Société de pneumologie de langue française , profesor Alain Didier, pneumolog z uniwersyteckiego centrum szpitalnego w Tuluzie, podkreśla: takie podejście było bardzo ważne, ponieważ bardzo ciężko jest mieć prawdziwy efekt placebo (korzystne działanie wynikające po prostu z wiary, że jesteśmy leczeni, podczas gdy chodzi o fałszywą terapię) przy akupunkturze. Pacjenci zdawali sobie z tego sprawę.

Badanie wymagające potwierdzenia

W japońskim badaniu, chorzy, którzy byli poddani seansom fałszywej akupunktury, opisywali inne wrażenia w trakcie pseudostymulacji punktów energii. Idealnie by było, gdyby udało się znaleźć chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, którzy nigdy nie korzystali z akupunktury, ale praktyka ta jest bardzo powszechna w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Profesor Alain Didier podkreśla: jest to jeden z minusów tego badania. Czy uzyskalibyśmy takie same rezultaty, gdyby badanie przeprowadzono na pacjentach europejskich, którzy znacznie rzadziej korzystają z akupunktury?

Co nie zmienia faktu, że chorzy poddani tej praktyce bezpośrednio odczuli jej korzystne działanie. Jakość ich życia poprawiła się znacząco, tak samo jak i amplituda ruchów klatki piersiowej między wdechem i wydechem. Mają silniejsze mięśnie oddechowe, a także lepsze – w nieco mniejszym stopniu – wskaźniki funkcji oddechowych.

Profesor Nicolas Roche wysnuwa jednakże kilka zastrzeżeń: przede wszystkim, 34 chorych to trochę mała grupa, żeby można było wyciągać definitywne wnioski. Okres obserwacji chorych również był zbyt krótki. Niewiele wiemy też na temat cech charakterystycznych i różnic między tymi obydwoma grupami.

Profesor Alain Didier dodaje jeszcze: nawet jeżeli udaje nam się poprawić zadyszkę, to niezależnie od dalszego leczenia, często dochodzi do postępującego pogroszenia stanu. Oznacza to, że bilans sporządzony po zaledwie trzech miesiącach obserwacji zdecydowanie nie wystarczy.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc w ponad 80% przypadków jest spowodowana nikotynizmem. Postępująca duszność prowadzi w ostatecznym rozrachunku do poważnego upośledzenia w życiu codziennym, przeciwko któremu medycyna zachodnia jest dziś jeszcze dość bezbronna.

Ciężko jest więc, w tych okoliczność, ignorować to, co może przynieść tradycyjna medycyna chińska, biorąc pod uwagę niezwykłe rezultaty tego badania. Nie należy również zapominać, że rzucenie palenia w każdym przypadku jest najlepszą i najskuteczniejszą strategią.

Tradycyjna farmakopea chińska może być szkodliwa

Australijskie badanie, które właśnie ukazało się w amerykańskim przeglądzie naukowym Plos Genetics , pokazuje, że tradycyjne lekarstwa z farmakopei chińskiej mogą okazywać się szkodliwe w ostatecznym rozrachunku. Badania przeprowadzone na DNA, ujawniły w nich ślady substancji toksycznych oraz alergenów.... czytaj więcej

Objawy zapalenia płuc

Zapalenie płuc (Pneumonia) jest groźną chorobą, która może zagrażać ludzkiemu życiu szczególnie gdy nie jest leczona. Dotyka ona dolne drogi oddechowe i może mieć różne objawy w zależności od rodzaju wywołania choroby spowodowanej przez bakterie, wirusy lub drobnoustroje.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy