Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Aktywność fizyczna pomaga w walce z rakiem prostaty

Aktywność fizyczna pomaga w walce z rakiem prostaty

dodane 2014-12-29 09:43

Według najnowszych badań prowadzonych przez zespół Stephanie Bonn z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, przeżywalność wśród mężczyzn chorych na raka prostaty jest większa, jeśli prowadzą aktywny tryb życia.

Poprzednie badania wykazały powiązanie pomiędzy aktywnością fizyczną a długością życia pacjentów z nowotworami, ale teraz skupiono się na raku prostaty. Doktor Bonn i jej zespół napisali o tym w czasopiśme Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention.

W najnowszym badaniu przeanalizowano dane 4623 mężczyzn ze Szwecji, u których zdiagnozowano raka prostaty we wczesnym stadium w latach 1997-2002. Bazy danych zawierały również informacje o ich aktywności fizycznej oraz stanie zdrowia do roku 2012.

Mężczyźni, którzy po diagnozie spacerowali lub jeździli na rowerze co najmniej 20 minut dziennie, byli o 39 % mniej narażeni na śmierć w wyniku choroby nowotworowej oraz o 30% mniej narażeni na śmierć z powodu jakiejkolwiek choroby, w porównaniu z osobami mniej aktywnymi.

Bonn zauważyła, że wyniki były niezależne od sposobu leczenia. Zauważyła jednak, że rezultaty odnoszą się jedynie do mężczyzn ze zdiagnozowanym rakiem prostaty, którzy wciąż żyli kilka lat po postawieniu diagnozy, więc zostali uwzględnieni w badaniach. Dodała, że prawdopodobnie wyklucza to osoby ze złośliwą odmianą nowotworu.

Nie udowadnia to wprawdzie, że ćwiczenia wydłużyły życie chorych mężczyzn, ale Bonn uważa, że warto kontynuować badania, aby sprawdzić krótko- i długoterminowy wpływ aktywności fizycznej na raka prostaty.

Naukowcy twierdzą, że współzależność ćwiczeń i walki z rakiem może się wiązać z hormonami, ilością tkanki tłuszczowej lub stanami zapalnymi. Zamierzają się temu dokładniej przyjrzeć.

Obecnie mają do przeanalizowania wiele danych. Mężczyźni oddali próbki biologiczne oraz odpowiedzieli na ankietę dotyczącą ich stylu życia, gdzie pytania odnośnie aktywności fizycznej były bardzo szczegółowe.

Zespół Bonn zbada, jaki wpływ na organizm mają różne typy aktywności fizycznej oraz czy waga ciała wpływa na ryzyko zachorowania na raka prostaty oraz na walkę z nowotworem.

Zuzanna Kućma

Zwalczać raka prostaty

Szybki spacer może uratować życie mężczyzn dotkniętych rakiem prostaty. Nigdy nie moglibyśmy zgadnąć równie wielkich zalet szybkiego spacerowania: ma ono ogromnie pomagać mężczyznom cierpiącym na raka prostaty. czytaj więcej

Acetaminofen w leczeniu raka prostaty

Zażywanie acetaminofenu ma zapobiegać ryzyku zachorowania na raka prostaty, jak informuje kanadyjska strona internetowa Information hospitalière . czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy