Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

5 prostych zasad zdrowego żywienia

5 prostych zasad zdrowego żywienia

dodane 2019-05-24 15:06

Nie ma złych produktów, jest tylko zła dieta, dlatego zanim zaczniemy się po raz kolejny głodzić, by potem znów się objadać lepiej zmodyfikujmy swój styl odżywiania się. Pomoże nam w tym pięć prostych zasad.

Zjadaj 5 posiłków dziennie!

Nawet wtedy kiedy jesteśmy zapracowani powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wychodzić z domu na czczo. Śniadanie nie tylko zapewni nam energię "na start", ale też sprawi, że będziemy mniej skłonni do podjadania niezdrowych przekąsek. Między każdym z tych posiłków powinno być od 2-4 cztery godzin przerwy. I najważniejsze każdy posiłek powinien zawierać porcję warzyw lub owoców. Zawierają one niezbędne dla organizmu witaminy i składniki mineralne oraz błonnik, dający uczucie sytości i wspomagający procesy trawienia. Posiłek posiłkowi nierówny i  o ile na obiad możemy zjeść większą porcję to już kolacja powinna być lekka.

Rola wody w diecie

Przez cały dzień należy wypijać przynajmniej półtora litra wody. Pijemy nawet wtedy, kiedy nie czujemy pragnienia, gdyż jeśli już się pojawi, oznacza, że organizm jest odwodniony przynajmniej w dwóch procentach. Woda nie zawiera kalorii, ale jest głównym składnikiem naszego ciała i bierze udział w procesach w nim zachodzących. Lepiej wystrzegać się napojów słodzonych i gazowanych. Pijąc je szybciej się odwadniamy i dostarczamy sobie pustych kalorii przez co bardzo szybko przybieramy na wadze.

Białko w diecie

Kolejną ważną zasadą jest jedzenie ryb, najlepiej morskich przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zawierają one bardzo wartościowe białko oraz jod niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Innym wartościowym źródłem białka, jak również wapnia, będącego budulcem kości jest nabiał. Jedna porcja nabiału to np. szklanka mleka lub dwa plasterki żółtego sera.

Aktywność fizyczna

Następną zasadę można podsumować jednym zdaniem bądźmy aktywni fizycznie. Tak to nie pomyłka. Teraz ruch jest podstawą piramidy żywieniowej. Półgodzinna aktywność fizyczna w ciągu dnia to absolutne minimum. Jeśli myśl o siłowni wywołuje palpitacje serca można postawićna spacer, bieg po parku czy zabawę z dzieckiem na świeżym powietrzu.

Racjonalna dieta

I wreszcie, nie dajmy się zwariować. Możemy jeść wszystko, ale z umiarem i głową.  Nie przejadajmy się pamiętajmy, że nasz żołądek ma wielkość pięści i tak np. porcja mięsa nie powinna być większa niż nasza dłoń bez palców, porcja warzyw czy owoców powinna mieścić się w garści. Jeśli osiemdziesiąt procent produktów, które spożywacie są zdrowe, pozostałe dwadzieścia mogą należeć do kategorii fast food czy słodyczy. Każdy ma prawo od czasu do czasu do chwili słabości.

Autor: Sabina Mackowicz

Dieta bogata w białko może zwiększać ryzyko choroby nerek

Diety o wysokiej zawartości białka, takie jak diety Dukana są obecnie popularną alternatywą dla tradycyjnych diet z liczeniem kalorii. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii pokazali w testach na szczurach, że dieta bogata w białko zwiększa ryzyko kamieni nerkowych i innych chorób nerek.... czytaj więcej

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopad), Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy