Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ładny albo brzydki zapach: to nasz nos decyduje

Ładny albo brzydki zapach: to nasz nos decyduje

dodane 2011-10-11 10:46

Zespół badaczy izraelskich odkrył istnienie wyspecjalizowanych stref w nosie, które pozwalają odróżnić zapachy i określić, które są ładne, a które brzydkie. Miliony receptorów umieszczonych w nabłonku u szczytu jamy nosowej nie znalazły się tam przez przypadek.


Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Weizmann Institute of science Izraelu, ujawnia istnienie wyspecjalizowanych stref, które odpowiadają za rozpoznawanie niektórych zapachów.

Aby uzyskać takie rezultaty, badacze z Izraela przystawili do nosów 80 uczestników elektroniczne sondy, pozwalające zmierzyć odpowiedź neuronów zapachowych w momencie, kiedy miały one kontakt z różnymi zapachami.

Ochotnicy następnie zostali poproszeni o powąchanie całej gamy różnych perfum, przyjemnych albo smrodliwych, według kryteriów obowiązujących w większej części kultur.

Następnie, badacze przestudiowali każdy z tych zapachów, aby zebrać różne jednostki chemiczne, które się na te zapachy składają. Każdy z tych czystych składników następnie znowu został dany uczestnikom do powąchania.

Neurony zapachowe zdolne do rozróżniania miłego zapachu od złego

Zapachowa błona śluzowa w nosie ludzkim jest złożona z około 400 typów receptorów, które pozwalają przeanalizować składniki chemiczne, lotne związki chemiczne, obecne w powietrzu.

Rezultaty izraelskich naukowców, z którymi możemy zapoznać się w naukowym Nature Neuroscience, wskazują, iż istnieje organizacja nabłonka w nosie w strefach wyspecjalizowanych w rozpoznawaniu specyficznych zapachów.

Mózg czy nos, co dedyduje?

Co jeszcze bardziej zaskakujące, każda domena, w całej swojej wyjątkowości, jest zdolna do rozpoznawania, czy dany zapach jest ładny czy brzydki. Tak samo, przyjemny charakter danego zapachu nie jest osobistym wrażeniem, ponieważ jest on wrodzony dla układu nerwowego.

Według naukowców, informacje zapachowe nie są więc przetwarzane tylko i wyłącznie przez mózg, ale również, częściowo, przez neurony obecne w nabłonku nosa.

Utrata węchu może być sygnałem ostrzegawczym

Badanie na 3 tys. osób wykazało, że 39% dorosłych z najsłabszym węchem zmarło w ciągu pięciu lat - w przeciwieństwie do zaledwie 10%, które poprawnie zidentyfikowali zapachy. czytaj więcej

W skrócie: nie tylko nos ma węch, serce również!

Zmysł węchu ma wiele tajemnic. Wszyscy mamy taki sam system węchowy, ale nie czujemy tego samego zapachu w ten sam sposób. Niektórym zapach maciejki przypomina dzieciństwo i wakacje u babci na wsi, inni niczego z nim nie łączą. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy