Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Światowy Dzień poświęcony chorobom rzadkim

Światowy Dzień poświęcony chorobom rzadkim

dodane 2012-03-01 11:21

W dniu 29 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Była to piąta edycja tych obchodów oraz dobra okazja, żeby poinformować opinię publiczną odnośnie tego tematu, który zbyt często pozostaje tabou.

I to zarówno właśnie na łonie opinii publicznej, jak i samych lekarzy.

Z tego też względu, we Francji, Stowarzyszenie Chorób Rzadkich (Alliance Maladies Rares) przeprowadziło operację uwrażliwiającą, skierowaną do szeroko rozumianej opinii publicznej, na pokładach pociągów iDTGV.

Kampania ta polegała na konferencjach zorganizowanych w pociągach wyjeżdżających z Paryża w kierunku dużych miast we Francji. Pasażerom rozdawano ulotki informacyjne. Celem kampanii było uwrażliwienie największej jak to możliwe liczby ludzi na te upośledzające patologie, które bardzo często nie pozwalają chorym normalnie żyć.

Choroba jest uważana za rzadką, kiedy jest nią dotknięta mniej niż jedna osoba na 2 000, czyli we Francji przekłada się to na 30 000 osób dla danej choroby. Nawet jeżeli statystyki te wydają się niskie, to jednakże sytuacja jest o wiele bardziej kłopotliwa, kiedy zdajemy sobie sprawę, że patologie te dotyczą blisko 3 000 000 we Francji, natomiast aż 30 000 000 w całej Europie.

Poza tym, że choroby te są rzadkie, to również są one nazywane „chorobami sierocymi”, co oznacza, że nie istnieją leki, które mogłyby uśmierzać albo leczyć symptomy przez nie wywoływane.

Mimo że choroby te są przeróżne, to w 80% mają one przyczyny genetyczne i w ten sposób dotykają najczęściej dzieci w bardzo młodym wieku. Mogą więc nie pozwalać ruszać się, chodzić, widzieć, odpierać infekcje, a nawet oddychać. Stąd też znaczenie przeprowadzania badań naukowych, które pozwola lepiej zrozumieć przyczyny tych chorób oraz znaleźć sposób na ich leczenie.

Poza uwrażliwianiem, Światowy Dzień Chorób Rzadkich był również dobrą okazją, żeby oficjalnie ogłosić powstanie Fundacji Chorób Rzadkich, która pozwoli pacjentom i ich otoczeniu korzystać z narzędzi i usług bardziej specyficznych, lepiej przystosowanych do ich kondycji.

A lekarze będą mieli okazję powiększyć swoją wiedzę w dziedzinie chorób rzadkich, jak również uczestniczyć w rozwoju terapii.

Objawy chorób dziąseł

Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać d... czytaj więcej

Objawy chorób endokrynologicznych

Endokrynologia to dział medycyny, którego przedmiotem zainteresowania są choroby gruczołów dokrewnych, wydzielających hormony. Głównym zadaniem owych substancji chemicznych jest regulacja procesów zachodzących w naszym organizmie. Najczęstsze zaburzenia endokrynologiczne występują w związku z nieprawidłowym funkcjonowaniem trzustki, ... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy