Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Łupiez pstry - sposoby jak się go pozbyć

Łupiez pstry - sposoby jak się go pozbyć

dodane 2019-03-28 18:44

Jednym ze sposobów na pozbycie się łupieżu jest miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych: maści zawierających klotrimazol i ketokonazol oraz mikonazol. Zaleca się także nakładanie na wykwity szamponu zawierającego selen (przez trzy kolejne wieczory).

Sposoby postępowania

Szampon zmywa się następnego dnia rano. Przy wystąpieniu podrażnienia skóry, należy go zmyć i omówić inne sposoby postępowania z lekarzem. Pomaga także zażywanie selenu - 20 mg w przeliczeniu na każde trzydzieści centymetrów wzrostu - podczas kolacji.

W razie odporności na leczenie zalecane jest ogólne stosowanie ketokonazolu. Gdy samodzielna kuracja nie przynosi rezultatu, należy udać się do dermatologa, który po obejrzeniu plam dobierze sposób leczenia. Jeśli kilkutygodniowe leczenie środkami zewnętrznymi nie przynosi rezultatów, dermatolog może przypisać kurację lekami stosowanymi doustnie.

Skąd się bierze łupież pstry?

Łupież pstry to powierzchowne przewlekłe grzybiczne zakażenie naskórka spowodowane przez Trichopython lub Malassezia. Grzyby te wywołują okrągłe lub owalne wykwity o równym brzegu, występujące na tle odbarwionej skóry.

Odbarwienia biorą się stąd, że grzyby wpływają na funkcję melanocytów - komórek barwnikowych - lub niszczą je. Drobnoustrojami można się zarazić poprzez ręczniki lub bezpośredni kontakt. Choroba jest często spotykana w basenie Morza Śródziemnego i na Zachodnim Wybrzeżu Ameryki.

Łupież pstry - objawy

Łupież pstry występuje w postaci różowych lub żółtobrunatnych plam o typowej wielkości 3-4 mm, nieregularnego kształtu, dobrze odgraniczonych, o tendencji do obwodowego szerzenia się i zlewania ze sobą, tak że zajmują duże powierzchnie skóry. Powierzchnia zmian ma skłonność do drobnego, otrębiastego złuszczania się. Sporadycznie może występować świąd. Plamy uwidaczniają się po posmarowaniu nalewką jodową.

Charakterystyczne dla łupieżu pstrego jest to, że pod wpływem promieni słonecznych miejsca zmienione nie ulegają opaleniu. Jest to związane z produkcją przez patogen inhibitora melanogenezy, kwasu azelainowego -stąd tez nazwa 'pstry' odnosząca się do białych ognisk w obrębie niezmienionej, opalonej skóry.

Autor: Gabriela Godek

Białe przebarwienia na skórze

Białe przebarwienia na skórze mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele. Nierzadko białe przebarwienie na pózniejszym etapie zmiania barwę lub powieksza się. Białe zabarwienie skóry - bladość skóry - może oznaczać niedobory w organizmie, przede wszystkim niedobór żelaza. Zmiany dotyczace pojedynczych miejsc na skórze mogą manifesto... czytaj więcej

Biały nalot lub białe plamy na języku

Biały nalot na języku rzadko występuje bez innych towarzyszących objawów. Jeżeli jednak tak jest, to język zabarwiony na biało może być jedynie skutkiem zaniedbań higienicznych lub niegroźnych zakażeń grzybiczych jamy ustnej. Nalot na języku w kolorze białym lub białe zmiany na powierzchni języka mogą być też pierwszą oznaką ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy