Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ćwiczenia fizyczne - broń do walki z bezsennością

Ćwiczenia fizyczne - broń do walki z bezsennością

dodane 2013-08-21 08:20

Uprawianie ćwiczeń fizycznych pozwala zwalczyć problem bezsenności, ale rezultaty pokazują się dopiero po wielu miesiącach nieprzerwanego wysiłku, tak wynika z najnowszego badania amerykańskich naukowców z Northwestern University.

Artykuł ukazał się w Journal of Clinical Sleep Medicine.

Uczeni obserwowali 11 ochotników w wieku 57 – 70 lat, cierpiących na bezsenność. W ramach badania, każdy z nich oddawał się 30 minutom aktywności fizycznej 3 razy w tygodniu przez 4 miesiące.

Jakość snu uczestników oceniono na początku i na końcu badania.

Wnioski? Przede wszystkim stwierdzono, że bezsenność znacząco wpływa na motywację uczestników. To znaczy, z powodu bezsennych nocy i wywołanej tym senności, badani znacząco skracali długość swoich sesji sportowych, do których byli zobowiązani.

Ale dobra nowina jest taka, że mimo tych wszystkich niedogodności i trudności, pod koniec czwartego miesiąca regularnych ćwiczeń fizycznych, jakość snu uczestników była wyraźnie lepsza.

Dr Kelly Glazer Baron, jeden z autorów badania, mówi: - W przypadku bezsenności, ćwiczenia fizyczne nie uśpią nas natychmiast. To długoterminowy związek. Trzeba być cierpliwym i się nie zniechęcać.

Badacze sugerują też, żeby lekarze swoim starszym pacjentom cierpiącym na bezsenność przepisywali raczej ćwiczenia fizyczne, a nie lekarstwa, gdyż z tymi ostatnimi często wiążą się zaburzenia pamięci i upadki. Sport jest zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem, pod warunkiem, że uprawiamy go regularnie.

Bezsenność zwiększa ryzyko zawału serca

Problemy ze snem zwiększają ryzyko dolegliwości sercowych. Dziennik Circulation publikuje wlaśnie nowe badanie, które potwierdza konkluzje z poprzednich prac badawczych, przeprowadzonych na nieco mniejszą skalę: bezsenność jak najbardziej zwiększa ryzyko chorób serca oraz ataku serca.... czytaj więcej

Ćwiczenia fizyczne pożyteczne dla ciężarnych z nadciśnieniem

W przeciwieństwie do utartych poglądów, regularne ćwiczenia podczas ciąży mogą mieć pozytywny wpływ na kobiety o wysokim ciśnieniu - twierdzi profesor Jeff Gilbert podsumowując najnowsze badanie opublikowane w grudniowym Hypertension dzienniku American Heart Association.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy