Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ćwiczenia chronią przed depresją

Ćwiczenia chronią przed depresją

dodane 2014-10-20 12:25

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Cell, zajmuje się mechanizmami odpowiedzialnymi za ochronę przed stresem i depresją, oferowanych przez ćwiczenia fizyczne.

W zeszłym roku naukowcy brytyjscy przeanalizowali 35 randomizowanych badań klinicznych na temat depresji z udziałem łącznie 1356 uczestników z rozpoznaniem schorzenia.

Stwierdzono, że wykonywanie ćwiczeń było korzystne dla osób z depresją lub przyjmujących leki przeciwdepresyjne. Jednak naukowcy przestrzegają, że potrzebne są badania o wyższej jakości w celu potwierdzenia wyników. Obecnie wiadomo, że w trakcie wykonywania ćwiczeń, wzrasta poziom białka zwanego PGC-1A1.

Genetycznie zmodyfikowane myszy z wysokim poziomem PGC-1A1 w mięśniach szkieletowych eksponowano - wraz z normalnymi myszami - w stresującym środowisku w laboratorium. Narażone na hałas, migające światło i odwrócenie rytmu okołodobowego w nieregularnych odstępach czasu.

Po 5 tygodniach ekspozycji na łagodne czynniki stresu u normalnych myszy rozwijały się objawy depresji.

Badając myszy zmodyfikowane genetycznie, naukowcy dokonali odkrycia, że myszy z niskie poziomem PGC-1A1 miały wyższe poziomy enzymów KAT (kinureniny). Kinurenina to substancja, która powstaje podczas stresu, której dokładne działania nie są znane, ale wiadomo, że pacjenci z chorobą psychiczną mają w wielu przypadkach wysoki poziom tego kwasu.

- W kategoriach neurobiologicznych, faktycznie wciąż nie wiemy, czym jest depresja - mówi Mia Lindskog, naukowiec z Wydziału Neurologii. - Nasze badanie jest kolejnym elementem układanki, ponieważ wyjaśnia przyczyny zmian biochemicznych ochronnych wywołanych przez ćwiczenia fizyczne, które chronią mózg przed uszkodzeniem w czasie stresu.

- Jest możliwe, że ta praca otwiera nową zasadę farmakologiczną w leczeniu depresji, w których mogą pojawić się próby wpływu funkcji mięśni szkieletowych, zamiast kierowania mózgiem bezpośrednio - dodaje Jorge Ruas.

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.... czytaj więcej

Depresja w starszym wieku związana z demencją?

Badania przeprowadzonych na 65-latkach i starszych pokazują, że depresja jest powiązana z prewalencją łagodnego spadku poznawczego oraz większym ryzykiem demencji. Prace opublikowano w Archives of Neurology, publikacji JAMA. Objawy depresyjne pojawiają się u 3 – 63% pacjentów z łagodnym spadkiem poznawczym (MCI).... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy